Chanel’in Métiers d’Art koleksiyonu Londra’ya geliyor

02 Mart 2020

Viard’ın elinden çıkan ilk Métiers d’Art koleksiyonu Haziran ayında Londra’da.


Karl Lagerfeld’in vefatının ardından Chanel’in kreatif direktörlük koltuğuna oturan Fransız tasarımcı Virginie Viard’ın geçtiğimiz Aralık ayında Paris’te bulunan ikonik 31 Rue Cambon’da paylaştığı ilk Métiers d’Art koleksiyonu Haziran ayında Londralıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Old Billingsgate’de sergilenecek olan koleksiyon için mekân 31 Rue Cambon’a dönüştürülecek ve Londralı moda severler Viard’ın işçiliğine ve tasarım zekâsına daha yakından bakma şansı yakalayacak.

Moda efsanesi Lagerfeld ile çalışırken 17 ayrı Métiers d’Art koleksiyonunun yapımına şahitlik eden Viard, kendi elinden çıkacak ilk koleksiyon için Chanel ve Lagerfeld’in tasarım anlayışına sağdık kaldı. Koleksiyonda büyük Chanel logoları, göz alıcı payetler ve blok renkli takımlar kullanan Viard, kendi dokunuşunu ise somon rengini kullandığı tasarımlar ile getirdi.


Chanel ruhunu en iyi temsil eden ve Gabrielle Chanel’in özel apartmanın da bulunduğu 31 Rue Cambon’u koleksiyonun gösterimi için seçen Fransız tasarımcı, podyum tasarımı için de yakın arkadaşı ve modaevinin uzun yıllardır elçiliğini üstlenen yönetmen Sofia Coppola ile iş birliğine gitti. Podyum tasarımı hakkında “Virginie ve ben moda evinin kodları hakkında konuştuk, çoğu da Gabrielle Chanel’in apartmanından geliyordu, bunları nasıl bir sete dönüştürebileceğimizi düşündük,” diyerek ekleyen Coppola, Viard ile Fransız modaevinin kodlarını hem koleksiyona hem de ikonik 31 Rue Cambon’a taşımayı başardı.

Haziran ayında Londra’da satışa çıkacak koleksiyonun ruhunu tam anlamıyla vermek için bu muhteşem set tasarımı da Old Billingsgate’de taşınacak. Normal şartlarda Pekin’de de sergilenmesi beklenen koleksiyon bu sene Coronavirüs nedeniyle Çin’e taşınamayacak. Konu hakkında konuşan modaevinin uluslararası moda direktörü Bruno Pavlovsky Chanel’in Pekin mağazasında Viard’ın ilk cruise koleksiyonunun satışa çıktığını ama Çinli moda severlerin Métiers d’Art koleksiyonunu incelemek için bir süre daha beklemeleri gerektiğini söyledi.