Che bella! Modanın Gözünden İtalya

16 Mart 2018

Milano şehri, İtalyan modasının 30 yılını kutluyor.

"Sergi, İtalyan kimliği, modanın demokratikleşmesi ve 1980’lerin logo çılgınlığı gibi çok önemli konulara değiniyor."

Heyecan verici yeni sergi ‘Italiana: Italy Through the Lens of Fashion 1971-2001’ ile Milano şehri, Palazzo Reale’de İtalyan modasının 30 yılını kutluyor.

İtalyan modasının önemi ve hem kendi evindeki hem de dünyadaki kültürel boyutu, ‘Italiana: Italy Through the Lens of Fashion 1971-2001’ isimli sergiyle, Milano’daki Palazzo Reale’de 6 Mayıs tarihine kadar ziyaretçilere açıldı. Sergi Armani, Versace, Gucci, Prada, Ferretti, Missoni, Blumarine, Valentino, Miu Miu, Hogan ve Etro gibi 71 efsanevi tasarımcı ve markanın işlerine ve Milan Fashion Week gibi bir oluşumun yaratılmasına önayak olan Walter Albini gibi İtalyan moda cemiyetine ve global sektöre ilham veren, yenilikçi isimleri ağırlıyor.

Tam üç ayrı döneme dikkat çeken sergide, lüks modanın sosyal ve ekonomik olarak İtalya’yı zaman içinde nasıl konumlandırdığı ve nasıl dünyayı etkilediğini ve sanat, fotoğraf ve endüstriyel tasarım gibi konularla nasıl kültürel paralellikler gösterdiğinin altı çiziliyor.

Küratörlüğünü W dergisi şef editörü Stefano Tonchi ve profesör Maria Luisa Frisa’nın üstlendiği İtaliana, dokuz odada geçiyor. Her bir alanda İtalyan kimliği, modanın demokratikleşmesi ve 1980’lerin logo çılgınlığı gibi çok önemli konulara değiniliyor.

Sergiye eşlik eden 432 sayfalık kitap ise, dönemlerinden dergi ve sanatsal fotoğraflarla, modanın algısını tamamen değiştiren ilham veren zamanlara şıkı tutuyor. Şu an İtalyanca versiyonu satışta olan kitabın İngilizce versiyonuysa, Eylül ayında satışa çıkacak.