Chelsea Otel’in Tuhaf Hikayesi

04 Nisan 2018

New York’un asi çocuğu Chelsea Otel’in dünyaca ünlü efsane isimlerinin en özel anlarına şahit olmuş 55 kapısı, Guernsey's tarafından, 12 Nisan’da satışa çıkıyor.

"Uzun süre otelde yaşayan Jim Georgiou, otelin 2011’deki satışından sonra yenilendiği sırada, odaların kapılarının sokağa atıldığını görüyor ve onları ‘kurtarıyor’, kapıları saklıyor ve bir yandan da en yakınındaki semt kütüphanesinde, onların ardından kimlerin yaşadığını araştırmaya koyuluyor."

Bette Davis, Iggy Pop, Jack Kerouac, Jackson Pollock, Jim Morrison, Bob Dylan ve Jimi Hendrix... Tüm bu efsanelerin ortak noktası olan, New York’un en rock’n roll mekanı Chelsea Otel’in kapıları, bir evsiz tarafından kurtarılıyor ve şimdi açık artırmaya çıkmaya hazırlanıyor.

Şarkılarda, filmlerde, kitaplarda ondan daha sık geçen bir otel adı daha olamaz. New York’un asi çocuğu Chelsea Otel’in dünyaca ünlü efsane isimlerinin en özel anlarına şahit olmuş 55 kapısı, Guernsey's tarafından, 12 Nisan’da satışa çıkıyor. Leonard Cohen, Tennessee Williams, Humphrey Bogart, Bob Marley, Jack Kerouac, Jackson Pollock, Jim Morrison, Bob Dylan, Isabella Rossellini, Jimi Hendrix, Andy Warhol, Madonna, Liam Neeson, Brian Jones ve daha fazla ismin otelde kaldıkları odaların kapıların açık artırma açılışı 5,000 dolardan başlayacak.

Andy Warhol ve Jimi Hendrix'in misafir olduğu odaların kapıları. Fotoğraf: Guernsey's

Aslında konu kendi başına ilginç zaten ama daha da tuhaf olmaması için hiçbir neden yok. Şöyle ki; eski bir evsiz olan Jim Georgiou otel 2011’de satılmadan önce bu otelde yaşıyor. Otel yenilenirken odaların kapıları sokağa atılıyor ve onları bir kamyonun sırtında hurdaya gönderilmek üzere götürülürken görmek istemediğinden, kendisi alıyor, daha doğrusu kurtarıyor. Georgiou her nasılsa onları saklayacak bir yer buluyor ve bir yandan da en yakınındaki semt kütüphanesinde -ve otel çalışanlarının da yardımıyla- o kapıların arkasında kimlerin yaşadığını araştırmaya koyuluyor. Ve bugüne kadar tam 20 kapıyı ve ardında yaşamış olan ünlü oda sahiplerinin izini buluyor. Bu arada araştırma hala daha devam ediyor.

Solda Bette Davis ve Iggy Pop'un kaldığı odanın kapısı, Sağda Brian Jones ve Liam Neeson'un kaldığı odanın kapısı: Fotoğraf: Guernsey's

Yıllar içinde yıpranmaktan görsel olarak kimileri için pek de çekici bir tarafları kalmayan kapıların manevi anlamları, her şeyin üstünde. O kapıların ardında çıkan kitaplar, okunan senaryolar, çalışılan roller, çılgın partiler ve daha fazlası, onları tüm zamanların en çarpıcı objelerinden yapıyor.

Solda Jack Kerouac'ın odasının kapısı; sağda Janis Joplin ve Leonard Cohen'in kaldığı odanın kapısı; Fotoğraf: Guernsey's

Ricco Maresca Gallery’de 5 Nisan’da açık artırmaya çıkarılmak üzere yer alacak olan kapıların son görüş tarihi 12 Nisan. Açık artırmadan elde edilecek olan gelirin yüzde ellisi, City Harvest isimli kar amacı gütmeyen organizasyona bağışlanacak. City Harvest, restoranlarda, çiftliklerde ve dükkanlarda kullanmayan gıdaları kurtarıp, ihtiyacı olanların yemek için gittiği aş evlerine ve diğer New York temelli toplum gönüllüleri vakıflarına teslim ediyor. Chelsea Otel ve Jim Georgiou’dan da, böylesi bir hassasiyet ve zarafet beklenirdi zaten...