Chiharu Shiota’nın Ruhani Ağları

10 Aralık 2018

Japon sanatçı Chiharu Shiota, Londra galerisi Blain | Southern’i, ‘Me Somewhere Else’ sergisi için ruhani ağlarıyla ördü.

"Tavandan aşağı salınan ağlar, mekanda beliren ruhani bir varlık gibi görünmekte ve bir çift ayakla dünyaya bağlanmakta."

Berlin’de çalışmalarını sürdüren Shiota, Blain | Southern galeri’de imzası haline gelen kan kırmızısı ipliklerle yapılmış ruhani mekana özgü kurulum ve heykelleriyle yer alıyor.

Tavandan aşağı salınan ağlar, mekanda beliren ruhani bir varlık gibi görünmekte ve yine Shiota'nın stüdyosunda yaptığı bir çift ayakla dünyaya bağlanmakta.

Tüm fotoğraflar: Peter Mallet. Sanatçının ve Blain | Southern'in izniyle. 

“Vücudumun evrene bağlı olduğunu hissediyorum, fakat bu benim bilincimde mi?” diyor Shiota, “Ayaklarım dünyaya dokunduğunda, dünyaya, insan bağlantılarının bir ağı gibi yayılan evrene bağlı hissediyorum, ama eğer vücudumu artık hissetmiyorsam nereye giderim? Vücudum gittiğinde nereye giderim? Ayaklarım artık yere değmediğinde.”

Çarpıcı, patlama halindeki enstalasyon güzelliğini ürkütücülüğü ile pekiştiriyor. Ziyaretçiler, bu vücudunun içinde kayboluncaya kadar asılı ipler arasında yürüyerek ciltlerinde kaymasını hissedebilirler. Bu aynı zamanda sergiye adını da veren eser, Chiharu Shiota'nın Blain | Southern Gallery'deki sergisindeki en can alıcı nokta, ama tabii ki bu sergide bu işten daha fazlası var. Benzer temalar, daha küçük parçalarda da kendini gösteriyor. Beyaz bir elbise, siyah bir iplik örgüsü içinde, etrafındaki işler ise aynı ruhani hissiyatı yakalamak için beyaz ipliği kullanıyor.

Chiharu Shiota: Me Somewhere Else, Hanover meydanındaki Blain | Southern galeride 19 Ocak 2019'a kadar ziyaret edilebilir. Ayrıca galerinin alt katında sergilenen Jonas Burgert'ın çizimlerini de görebilirsiniz.