China Design Museum Kırmızısı

30 Ekim 2018

Alvaro Siza, Hangzhou'daki büyük bir sergi alanı için Carlos Castanheira ile işbirliği yaptı. Tasarım müzesi, şehrin iki kampüsüne sahip olan Çin Sanat Akademisinin bir parçasını oluşturuyor.

"Bina, Hindistan'dan ithal edilen kırmızı Agra kumtaşı ile kaplı. Beyaz mermer ise kırmızı tonları tamamlamak için kullanılıyor."

China Design Museum’un bölümlerinden biri merkezde, diğeri ise metropolün eteklerinde yer alıyor. Yeni kampüs binaları, Çinli mimar Wang Shu tarafından tasarlandı. Şimdi ise Alvaro Siza, Carlos Castanheira ile işbirliği yapıyor ve  tasarım müzesini yaratıyor. Bina, ayak izini ve hacmini tanımlayan üçgen şekilli bir arsa üzerinde, iki ana yolun kesişme noktasında bulunuyor. Siza ve Castanheira, yakın zaman önce edinilmiş Bauhaus parçalarından oluşan geniş bir koleksiyonun yanı sıra bir dizi geçici serginin sergilenmesi için bu müzeyi tasarladı.

Yapı, müzenin dış görünümünü tanımlayan Hindistan'dan ithal edilen kırmızı Agra kumtaşı ile kaplı. Beyaz mermer, kırmızı tonları tamamlamak için kullanılırken, binadan bağımsız ve tek başına duran beyaz beton blok, giriş olarak hizmet vermekte.

Binanın iç düzeni, düzgün ziyaretçi akışını ve esnekliği kolaylaştırmak için yapılandırılmış. Bodrum, teknik ve hizmet alanları, arşivler ve binanın merkezindeki üçgen avluya bağlı bir kafe içeriyor. Yukarıda, zemin kat giriş ve dinlenme alanlarının yanı sıra, geçici sergi salonları ve oditoryumları da içeriyor. En üstteki kat ise genç sanatçılar ve atölye çalışmaları için tasarlanmış.