Chloé'nin yeni kreatif direktörü Gabriela Hearst

14 Aralık 2020

New York merkezli Uruguaylı moda tasarımcısı Chloé’nin kreatif direktörlük koltuğuna oturdu.

Zarif hazır giyim ve çanta tasarımındaki uzmanlığı ve modada sürdürülebilirlik felsefesinin sıkı bir takipçisi olan New York merkezli Uruguaylı tasarımcı Gabriela Hearst Fransız moda devi Chloé’nin yeni kreatif direktörü olarak görevine başladı.


Geçtiğimiz haftalarda moda evindeki görevinden ayrıldığını açıklayan Natacha Ramsay-Levi’nin koltuğuna oturan Hearst, aynı zamanda kendi adını taşıyan markasının baş tasarımcısı olarak da görevini sürdürmeye devam edecek. Hearst, Chloé çatısı altındaki ilk koleksiyonunu ise önümüzdeki Mart ayında moda severlerin beğenisine sunacak.


Moda evinin Uruguaylı tasarımcıdan beklentisi ise oldukça fazla. Stella McCartney, Phoebe Philo, Clare Waight Keller ve kurucu Gaby Aghion dahil olmak üzere Fransız lüks markasına yön veren saygın kadın tasarımcılar ekibine dahil olan Hearst’ün “it-bag” yaratmadaki başarısını devam ettirmesi umuluyor. Her ne kadar görevi devraldığı Natacha Ramsay-Levi marka adına birçok başarılı koleksiyona imza atmış olsa da tasarımcının geçtiğimiz sezonlarda arzu nesnesine dönüşen bir çanta tasarımına imza atamaması şüphesiz Hearst’ün üstüne bir baskı kuracak.


Chloé’nin yeni kreatif direktörü olarak Hearst’ün sürdürülebilirlik ve “yavaş lüks” anlayışını benimseyen felsefesini de moda evine getirmesi kuvvetle muhtemel. Fransız markanın yöneticisi Riccardo Bellini de Hearst’ün Chloé’ye “daha sorumlu bir moda anlayışı” getireceğini görev değişimi sonrası yaptığı açıklamada dile getirdi.


Tasarımcı 11 yıl kurucu ortaklarından da olduğu moda markası Candela’da çalıştı. 2015 yılında kendi adını taşıyan markasını hayata geçiren Hearst özellikle Nina Simone’na atıfla “Nina” adını verdiği çantası ile 2019 yılına damgasını vurdu. 2017'de CFDA Yükselen Yetenek Ödülü'ne ve 2018'de CFDA Yılın Kadın Giyim Tasarımcısı Ödülü'ne aday gösterilen Gabriela Hearst, 2020’de CFDA Yılın Kadın Giyim Tasarımcısı ödülünü kazandı.