Christian Dior Mirası: 12 Sanatçıdan Yeni Dior Lady Yorumu

17 Ocak 2022

Christian Dior’un efsane el çantası Lady Dior, 12 farklı sanatçı tarafından yeniden yorumlanarak çağdaş sanat pratikleriyle buluştu.

Lady Dior el çantasının ikonik tasarımının yeniden tasarlanması için 12 sanatçıyı davet eden Christian Dior, sanatçılara yaratıcılıklarını ve özgünlüklerini keşfetmeleri için tam yetki sundu. İkonik çanta, yıllar içinde defalarca yeniden yorumlanan, stilini hiçbir zaman kaybetmeyen bir miras olarak öne çıkıyor. Bu nedenle her yeni tasarım, sanatçıların kişisel yeteneklerini ve deneyimlerini göz önünde bulundurarak yeniliğin ve cesaretin birer simgesi niteliğinde.

Antonin Hako

Soyut resimlerin tanınan ismi Fransız ressam Antonin Hako gibi sanatçılar da tasarımcılar arasında yerini aldı. Yaratıcı çizimleriyle öne çıkan ressamın Lady Dior çantası, sanatçının özel tekniğini yansıtan renkleri birbirine karışan erimiş bir plastiği taklit edecek şekilde tasarlandı.


Tasarım projesine davet edilen bir diğer sanatçı da İrlandalı ressam Genieve Figgis. Grotesk tarzıyla tanınan Figgis, kendi Lady Dior tasarımını katmanlı bir doku ile hayat bulan bir kaplan tasviriyle yeniden doğuşu simgeleyen yaratıcı bir üslup çerçevesinde oluşturdu.


Performans sanatı, resim, fotoğraf ve heykelle ilgilenen çağdaş sanatçı Zhang Huan da ilginç tasarımıyla öne çıkanlardan. Holografik karikatür benzeri görsellerle soyut bir görünüm yarattığı Lady Dior’da ayırt edilmesi zor yüzler ve gözler gibi ilgi çekici detaylar yer alıyor. Bu yorum, Huan’ın yaratıcı süreçlerinde de genel olarak benimsediği kimlik ve kişiliğin çok yönlülüğü gibi konuların bir yansıması olarak okunabilir. Huan’ın bir diğer tasarımı da yine soyut yüz konseptine odaklanırken bu sefer dokulu payet ve kumaş gibi materyallere yöneliyor. Fransız moda evi, bu edisyon ile Lady Dior çantası için sürdürdüğü sanatçı iş birliklerinin altıncısını gerçekleştirmiş oldu.