Christian Dior’dan Stephen Jones’a Dior Şapkaları

22 Haziran 2020

Fransız modaevinin, Christian Dior'dan ve Stephen Jones'a uzanan 70 yılı aşkın tutkusunu ortaya çıkararak zarif el işçiliğine verdiği değeri kutlayan Dior Şapkaları adlı kitabı Rizzoli baskısı ile çıktı.

Vazgeçilmez bir aksesuar olan şapka, Christian Dior’un elinde Fransız haute couture’ün ve zarafetin önemli bir sembolü haline geldi. Dior, 1947'den 1957'ye kadar yirmi iki koleksiyonunun her birinde yer alan favori aksesuarı şapkayı “kişiliğinizi ifade etmenin en iyi yolu” olarak tanımlamıştır.


Dalga formunda ipek şifon şapka, Dior, İlkbahar-Yaz 2009 Haute Couture koleksiyonundan. Fotoğraf: Sølve Sundsbø, 2019.

Christian Dior'un muhteşem şapkalarından Yves Saint Laurent'in haute couture silüetlerine, Marc Bohan'ın çiçek toklarından, Gianfranco Ferré'nin geniş kenarlı şapkalarına, Raf Simons’un şiirsel kreasyonlarından ve Maria Grazia'nın tüylü başlıklarıyla, Dior Şapkaları kitabı Christian Dior'dan Stephen Jones'a kadar yaşanan görkemli anları yeniden ziyaret ediyor. Sølve Sundsbø'nun özel, daha önce yayınlanmamış bir dizi fotoğrafı ve moda fotoğrafçılarından önemli fotoğrafları bu kitabın temelini oluşturuyor. 

Elmas taklidi süslemeli şapka tasarımı, mor erik renkli işlemeli kadife, Sonbahar-Kış 1990 Haute Couture koleksiyonu, Paris. Fotoğraf Sølve Sundsbø, 2019.

İster samandan dokunsun, ister tafta veya deriden şekillendirilmiş ya da vadinin zambak dallarıyla işlenmiş olsun, espirili bibilerden peçe ile süslenmiş hassas bob şapkalara kadar uzanan Dior şapkaları kendilerine özel bir imza olmanın yanı sıra sofistike kadınsılığın bir örneği.


Telkari kenarlı saman “bibi”, tafta drape ile vurgulanmış, 1937 yılında şapkacı Claude Saint-Cyr için Christian Dior'un bir çiziminden ilhamla Stephen Jones tarafından yapılmış özel parça. Fotoğraf: Sølve Sundsbø, 2019.

1996 yılından bu yana Dior’da şapka tasarımcısı olan Stephen Jones'un perspektifiyle derlenen bu benzersiz kitap, arşiv hazinelerini ortaya çıkararak okuyucuyu bu büyüleyici arzu nesnelerine adanmış fantastik bir yolculuğa çıkarıyor.


Stephen Jones, Dior şapkalarının sanat direktörü. Fotoğraf: Sølve Sundsbø, 2019.

Dior’un Şapkaları kitabı, “Chapeaux Dior” sergisinin açılışında yayınlanması planlanıyordu. Ancak, 2020'de Granville, Normandiya'daki Christian Dior Müzesi'nde düzenlenecek olan sergi mevcut durumun ışığında daha sonraki bir tarihte yapılacak.


Giriş fotoğrafı: Sølve Sundsbø, 2019.