Christian Dior’un 1947 Koleksiyonuna bakış

28 Nisan 2020

Dior arşivlerini açıyor. Henri A. Lavorel tarafından yönetilen 1949 tarihli 'Haute-Couture' belgeselinin izinde moda evinin tarihine ve Christian Dior’un ilk koleksiyonuna doğru bir yolculuğa çıkın.

“Her ne yaparsanız yapın – ister iş ister eğlence olsun – tutkuyla yapın! Tutkuyla yaşayın,” diyor Christian Dior.

“Her ne yaparsanız yapın – ister iş ister eğlence olsun – tutkuyla yapın! Tutkuyla yaşayın,” diyor Christian Dior. Dior, 1946 yılında, Paris, Avenue Montaigne’deki malikanesinde, ilk koleksiyonunu tasarlamıştı. “Ben çiçek-vari kadınlar için kıyafet tasarlıyorum,” diyerek ilk koleksiyonu Corolle’e (taç yaprağı) atıfta bulunuyordu.


Bir sonraki Şubat ayında, Dior'un görkemli elbiseleri, daralan belleri ve uzun, ayak bileği uzunlukta etekleri ile o zamanlar New Look (Yeni Görünüm) olarak adlandırılan koleksiyonunu çıkardı. Bu koleksiyon İkinci Dünya Savaşı sonrası modanın doruk noktası oldu.


Henri A. Lavorel’in yönettiği Haute Couture belgeseli bu etkileyici yolculuğu konu alıyor. Sonbahar/Kış 1947 koleksiyonunun sahne arkasını gözler önüne seren belgesel, Christian Dior’un kendisi tarafından seslendirildi. Dior’un dünyasının kapılarını aralayan belgeseli buradan İngilizce altyazılı olarak izleyebilirsiniz.