Christie’s Geneva’da Tarihi Şarap Müzayedesi

09 Mayıs 2017

İçlerinde La Romanée'nin de bulunduğu 19. yüzyıla ait en nadir şaraplar, Christie’s’in şarap uzmanı Edwin Vos eşliğinde açık artırmaya çıkarılacak.

“16 Mayıs’ta Christie’s Geneva’da La Romanée’nin en seçkin ve nadir şaraplarının sunulacağı etkinlikte, Edwin Vos’un seçtiği beş şarabın yanı sıra, Bouchard Père & Fils’in mahzen ekibi tarafından hazırlanan tadım notları paylaşılacak.”

Dünyanın en seçkin müzayede evlerinden Christie’s’in şarap uzmanı Edwin Vos, 19. yüzyılın ortalarında “The Great French Wine Blight” olarak anılan ve Fransa’daki birçok üzüm bağını harap eden yaprak biti saldırısından öncesine ait en değerli, 100-150 yaş aralığındaki vintage şarapları meraklıları için seçiyor.

2016 yılı Eylül ayında Christie’s’in organize ettiği tarihi şarap müzayedesinde, 1976 ve 2001 seneleri arasında La Romanée’nin distribütörlüğünü yapan Bouchard Père & Fils’in rezervindeki şaraplar açık artırma ile satışa çıkarılmış, müzayede boyunca gösterilen büyük ilgi sonucunda da La Romanée için özel bir etkinlik gerçekleştirmeye karar verilmişti. Bu sene 16 Mayıs’ta Christie’s Geneva’da La Romanée’nin en seçkin ve nadir şaraplarının sunulacağı etkinlikte, Edwin Vos’un seçtiği beş şarabın yanı sıra, Bouchard Père & Fils’in mahzen ekibi tarafından hazırlanan tadım notları paylaşılacak.Vosne-Romanée üzüm bağları, Romanée-Conti’nin batısında, Richebourg’un hemen altındaki tepelerde bulunuyor ve burada her sene yaklaşık 4000 şişe şarap üretiliyor. Vosne-Romanée, 19. yüzyılın başlarından beri The Comte Liger-Belair ailesinin himayesinde ve şu an ailenin yedinci jenerasyon üyesi Louis-Michel Liger-Belair tarafından yönetiliyor. 19. yüzyılın ortalarına doğru büyük takdir kazanan La Romanée şarapları, döneminin en ünlü şarap yazarlarından Dr. Jules Lavalle tarafından da övgü yağmuruna tutulmuştu.


Hayatınızda sadece bir kere deneyimleyebileceğiniz bu eşsiz tecrübeye dahil olmak istiyorsanız, Christie’s’in internet sitesinden hem kaydınızı yaptırabilir hem de müzayede kataloğunu inceleyebilirsiniz.