Christie’s’den Marina Abramovic sergisi

02 Mart 2020

Müzayede evi Christie’s, performans sanatçısı Marina Abramovic’in ufuk açıcı yeni sergisi The Life’ı Los Angeles’ın ardından Londra ve New York’ta sergilemeye hazırlanıyor.

Microsoft ile iş birliğine giden müzayede evi Christie’s, Tin Drum tarafından hazırlanan ve Marina Abramovic tarafından hayata geçirilen dünyanın ilk karışık gerçeklik sanat sergisi The Life’ı Los Angeles’ın ardından Londra ve New York’ta sergilemeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay Los Angeles’ta beş gün boyunca sadece randevu ile girilebilen bir organizasyon ile sergiledi.


Teknoloji ve sanat birleştiren sergi Microsoft’un HoloLens 2 kulaklığını kullanarak Abramovic’in performansına sergiyi ziyaret eden sanat severleri de dahil ediyor. Abramovic’in 19 dakikalık performansı sanatçının ilk başta 5 metrelik bir dairenin içerisinde yavaş yavaş hareket etmesi başlıyor ve en sonunda elektrik akımına dönüşmesi ile son buluyor. Sergi sanal gerçeklik gözlüğü ile deneyimlense de Microsoft’un yeni teknolojisi sayesinde sanat severler performansı izlerken sergi alanından ayrılıyormuş hissine kapılmıyorlar.

Mayıs ayında New York’u ziyaret edecek olan sergi Ekim ayında da Frieze Londra kapsamında Royal Academy of Arts’ta sergilenecek.  Serginin altından da bu dijital eserin 400,000 ila 800,000 pound arasında alıcı bulması bekleniyor.