Christo ve Jeanne-Claude’un en son eseri Paris’te hayat buluyor

20 Eylül 2021

Enstalasyon sanatının demirbaşlarından sanatçı ikilisi Christo ve Jeanne-Claude’un en son eseri L’Arc de Triomphe, Wrapped, 60 yıl sonra hayata geçiriliyor.

Christo ve Jeanne-Claude, aralarında Berlin’de Reichstag’ın, Sydney’de Little Bay sahil şeridinin, Paris’te Pont Neuf Köprüsü’nün kumaş ile sarılmasının yanı sıra Amerika ve Japonya’da gerçekleştirilen The Umbrellas, New York’taki The Gates eserlerinin bulunduğu dünya çapındaki birçok projeyle, enstalasyon sanatını müzeden dışarı çıkarıp yeryüzünü canlı bir sahne haline getirdiler. Sanatçı ikilisi, sergilerinde ücret talep etmeyerek sanatın en ulaşılabilir halini sunmayı amaçlamış ve izleyicilerine eserlerinin bir parçası olma şansı tanımıştır. 

Fotoğraf: Getty Images

Christo, yaşam, sanat ve hayal ortağı Jeanne-Claude ile tasarladıkları 60 senelik bir geçmişi olan L’Arc de Triomphe, Wrapped hayalin ilk temelini ve planını, 1962’de, anıtın yanında, kiraladığı küçük bir odada kağıda dökmüştü. Gerçekleştirebileceklerine inanamadığını bir röportajlarında paylaşan Christo ve Jeanne-Claude, gerçek bir tutkunun eseri olan L’Arc de Triomphe, Wrapped’in hayata geçirilmesini maalesef görememiştir.


95 kişilik bir ekibin aktif olarak çalıştığı projede, Charles de Gaulle Meydanı'ndaki L’Arc de Triomphe’ın üzeri 25 bin metrekarelik, geri dönüştürülebilir, gümüş mavi renkte, termoplastik bir polimer olan polipropilen malzeme ile kaplanıyor ve 3 bin metrelik kırmızı iplerle sabitleniyor. 

 

18 Eylül 2021’de açılışı gerçekleşen enstalasyon, 3 Ekim 2021’e kadar ziyaret edilebilir.


Fotoğraflar: Jared Chulski