Christo’nun çizimleri Sotheby’s sergisinde

26 Temmuz 2021

Sanatçı ikilisi Christo ve Jeanne-Claude’ün Eylül’de sanatseverler ile buluşacak anıtsal eserleri L’Arc de Triomphe, Wrapped’in hazırlanma aşamasını kağıda döktükleri çizimleri Sotheby’s tarafından Paris’te görücüye çıkıyor.

Christo ve Jeanne-Claude’ün 60 yıldan fazladır üzerinde çalıştıkları anıtsal eseri L’Arc de Triomphe, Wrapped bu sonbaharda açılışını yapmadan önce ikilinin bu eseri hazırlarken üzerinde çalıştıkları eskizleri Sotheby’s tarafından Paris’te bir sergide toplandı. 25,000 metrekare büyüklünde, gümüşi mavi renklerde polipropilen kumaştan ve kırmızı bir halattan oluşan bu görkemli ve uluslararası çalışma Christo’nun siyasi bir göçmen olarak Bulgaristan’dan Paris’e gelmesinden tam 63 yıl sonra 18 Eylül ve 3 Ekim arası Paris’te sergilenecek. 


Enstalasyona paralel olarak gerçekleşecek olan ‘The Final Christo’ isimli ve 25 parçadan oluşan sergide Christo ve Jeanne-Claude’ün anıtsal eserlerinin yapım aşamasının her anının bir anlatımını sunuyor. Farklı malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşan sergide haritalardan mimari planlara, fotoğraflara, çizimlere ve yağlı ve pastel boyalarla hayata geçiren çizimlere yer veriliyor. Christo ve Jeanne-Claude’ün alışılagelmişin dışındaki vizyonlarına bir pencere açan sergi aynı zamanda geçtiğimiz sene 84 yaşında hayatını kaybeden Christo’nun sanatına da bir saygı duruşu niteliğinde. 


Dünya çapında mekan odaklı, işleri ve sembol sanat eserleri ile tanınan Christo ve Jeanne-Claude genellikle eserlerini sadece Christo’nun adı altında sanatseverler ile paylaştı. 1994 yılından Jeanne-Claude’ün vefat ettiği 2009 yılına kadar ise ikili bütün eserlerini beraber imzaladılar. Christo’nun “nazik müdaheleler” olarak adlandırdığı işleri şehri ve kırsalı bir araya getirerek ikonik sembol yapıları tanınmayacak kadar değiştirerek yeniden yorumlamak üzerine kuruluydu. 


Sotheby’s sergilenen ‘The Final Christo’ sergisindeki parçaların satışından elde edilen geliri hem ikilinin anıtsal eserinin açılışı için bağışlayacak hem de Christo Jeanne-Claude Vakfına aktaracak.