Château de Beauvoir’ın İçini Bahçeye Dönüştüren Ressam: Claire Basler

11 Nisan 2017

Doğadan ilham alan Claire Basler, konuşan mekanlar ve canlanan duvarlar yaratıyor.

"Belirli boyutlarda yapılmış, tek bir duvara asılan tabloların aksine, sanatçı dört duvarı da tuval olarak kullanarak sınırsız bir özgürlük hissi yaratıyor."

1960 yılında Vincennes’de dünyaya gelen Fransız sanatçı Claire Basler, eğitimini güzel sanatlar üzerine Paris’te tamamlamış. Hem yaşadığı hem de çalıştığı Château de Beauvoir’ınsa ürettiği eserlerle oldukça yakın bir ilişkisi var. Yemyeşil bir arazide bulunun şatonun tarihi 12. yüzyıla dayanıyor. Şahit olduğu Yüz Yıl Savaşları ve Fransız Devrimi’nden hasar almadan ve hiçbir mimari değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelen şatonun mistik ve masalsı havası, Basler’in yaptığı resimlerle tamamlanıyor. 19. yüzyıldan beri aynı ailenin sahip olduğu görkemli yapı, beş jenerasyondur büyük bir titizlikle muhafaza ediliyor.


Claire Basler, yaşadığı yerden ilham aldığını ve mekan ona neyi “dikte” ediyorsa, onu yaptığını belirtiyor. Duruma göre ya duvara, ya da ahşap panellerin üzerine resim yapıyor. “Barbotin” denilen ve elde biçimlendirilen seramik hamurunun kabın yüzeyine uygulandığı teknikle beraber, tuval üzerine yağlı boya da sık olarak tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi.

Sanatçı o kadar doğayla iç içe yaşıyor ki, mutfağında büyüyen bir ağacın olmasına şaşırmamak gerek. Yaptığı resimlerin de fotografik ve gerçekçi olması, ilham aldığı hakiki çiçeklerden onları ayırt etmeyi oldukça zorlaştırıyor. Basler’in ürettiği her bir eser, şatonun içinde bulunduğu doğanın birer replikası gibi. Belirli boyutlarda yapılmış, tek bir duvara asılan tabloların aksine, sanatçı dört duvarı da tuval olarak kullanarak sınırsız bir özgürlük hissi yaratıyor. Bu yüzden şatoyu ziyaret edenler kendilerini adeta üç boyutlu, natürmort bir tablonun içinde buluyor.

Claire Basler yarattığı eserler ile yaşadığı mekan arasındaki etkileşimi güçlü duygularla ifade ediyor. Konuşan mekanlar ve canlanan duvarlar yaratmayı seven sanatçı, gölge ve ışık oyunlarıyla mekanı ve zamanı dönüştürüyor. Dokunduğu her odaya hacim ekleyerek, iç ve dış mekan arasındaki sınırları kaldırıyor.


1984’ten beri eserleri sergilenen sanatçının kitabı da bulunmakta. Ayrıca Château de Beauvoir’daki resimler, ziyaretçilere açık günlerde gezilebiliyor. Haziran’ın 10-11, 17-18 ve 24-25’ine denk gelen hafta sonlarında yine şatonun kapıları ziyaretçilere açık olacak.