Chybik + Kristof imzalı pop-up “Manifesto Market”

25 Ağustos 2022

Brno merkezli tasarım stüdyosu Chybik + Kristof, rahatlıkla modifiye edilebilen ve yeri değiştirilebilen modüler iskele yapısına sahip bir pop-up pazar yeri tasarladı.

Şehrin Andel semtinde yer alan proje, konaklama markası Manifesto Market için Prag'da tasarlanan bir dizi geçici gıda pazarının üçüncüsünü oluşturuyor. Yapı, önceden yine Chybik + Kristof tarafından tasarlanan Smichov'daki bir önceki tasarım malzemelerinin yeniden kullanılması ve uyarlanmasıyla inşa edildi. Bu pazarların her biri, ihmal edilmiş bir siteyi yeni faaliyetlerle canlandırmayı amaçlıyordu.
Bölgenin alışveriş, iş ve eğlence bölgesindeki bir otoparkın yanında az kullanılan bir yerde konumlanan Andel pazarı; 13 restoran, iki bar ve sahneli bir kültür alanından oluşuyor. Projenin çevresel etkisini sınırlamak için yenilenebilir enerji ile güçlendirilen ve geri dönüşümlü olacak şekilde tasarlanan yapının iskeleti, Andel pazarı kapandığında kolayca sökülebilir ve gelecekteki sitelere uyarlanabilir konumda. Tasarım ayrıca, oluklu alüminyum levhalar, aydınlatma ve Smichov'daki önceki pop-up pazarından geri kazanılan mobilyalar da dahil olmak üzere birçok geri dönüştürülmüş malzemeyi içeriyor.
Stüdyo, "Manifesto Andel, tersine çevrilebilir tasarımın bir örneği. Aynı zamanda, yeniden kullanım felsefesi pazarın konsepti için çok önemli." diyerek tasarımı açıklıyor. "Tüm yıl boyunca faaliyet gösteren pazar, yenilenebilir kaynaklardan gelen temiz enerjiyle çalışıyor. Modüler konsept, onu çeşitli mekanlarla uyumlu hale getirerek gelecekteki yerlerde yeniden kullanılmasına izin veriyor." diyerek ekliyor.
Smichov'daki önceki Manifesto Market projesinin yanı sıra Chybik + Kristof'un diğer son projeleri arasında Brno'daki brütalist bir otobüs terminalinin yeniden tasarımı ve şarap üreticisi Lahofer için tasarladıkları dalgalı bir beton bina yer alıyor.