Çin Seddi’nde Bir Gece

06 Ağustos 2018

Dünyanın Yedi Harikası, bu yıl Dünyanın Yeni Yedi Harikası olarak revize edildi. Peki onlardan birinde kalmaya ne dersiniz? Airbnb, gururla sunar...

"Misafirler, Çin mutfağına ait özel olarak hazırlanmış yemekleri de deneyimleme fırsatı bulacak, sabah olduğunda bir yürüyüş turuna çıkacak ve güneşin Çin üzerinde doğuşuna da tanıklık edecekler."

Dünyanın uzaydan görülebilen tek yapısı olarak bilinen Çin Seddi'nin bu yönü biraz tartışmalı olsa da, inşa edildiği dönemin milattan önce 3. yüzyıl olduğu hesaba katıldığında, tarihsel önemi yadsınamaz. Hun akınları karşısında Çinlilerin başkenti ve diğer topraklarını koruma amacıyla inşa edilen Çin Seddi, bugün artık turistlerin üzerinde yürüyüp fotoğraf çektirdiği önemli noktalardan bir tanesi. Ve şimdi konaklama uygulaması Airbnb bir ilke imza atıyor ve talihli kişilere ilk kez UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde de yer alan Çin Seddi üzerinde bir gece kalma imkanı sunmaya hazırlanıyor.


Dünya çapında faaliyet gösteren konaklama uygulaması Airbnb, kullanıcılarına modern zamanlarda ilk olacak bir şans sunuyor bu hamlesiyle aslında. 11 Ağustos’a kadar Airbnb tarafından hazırlanan soruya en iyi cevabı veren kişi ya da kişiler, Çin Seddi’nin üzerinde özel olarak hazırlanmış bir odada bir gece geçirme imkanına sahip olacaklar. Yarışmaya katılmak için Airbnb’nin internet sitesinde yer alan “Sizce neden kültürel engelleri yıkmak için yaşadığımız an çok önemli? Farklı kültürler arasında yeni ilişkiler kurmak için neler yapardınız?” şeklindeki sorulara yanıt vermenizse yeterli.


Yarışmayı kazananlar, Çin Seddi’nin tarihi kısmında yer alan ve 360 derecelik muhteşem bir manzaraya sahip odada bir gece geçirirken, Çin mutfağına ait özel olarak hazırlanmış yemekleri de deneyimleme fırsatı bulacak, sabah olduğunda bir yürüyüş turuna çıkacak ve güneşin Çin üzerinde doğuşuna da tanıklık edecekler. Airbnb’nin Çin’deki yöneticisi Nathan Blecharczyk ise bu önemli gelişmeyi, bir turistik seyahat olmasının dışında, başka bir yerden ele alıyor, “Artık insanları bölmek değil, birleştirmek amacına hizmet eden böylesine inanılmaz bir abideye dikkat çekmek için gerçekleştirilen bu kampanyada yer aldığımız için çok gururluyuz.”