Çin Tarihine Kök Salan Benzersiz Bir Saat

05 Haziran 2023

Çin'in son imparatoruna ait olduğu bilinen saatlerden Patek Philippe imzalı tasarım, 6.2 milyon dolara satıldı.

Çin'in son imparatoru Aisin-Giro Puyi'ye ait olan Patek Philippe imzalı eşsiz saat, Hong Kong'da Bacs & Russo ve Phillips tarafından düzenlenen bir müzayedede isimsiz bir koleksiyoncuya 6.2 milyon dolardan fazla bir fiyata satıldı. Bu, herhangi bir saat için dikkate değer bir miktar olmasının yanı sıra, beklenen fiyatın iki katından fazlası olmasıyla da dikkat çekici.


1908'den 1912'ye kadar Çin'i yöneten Puyi'nin nasıl bu saate sahip olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Puyi'nin İkinci Dünya Savaşı'nın ardından beş yıl boyunca bir Sibirya hapishanesinde bu saati taktığı biliniyor. Savaş sırasında Japon kukla devleti Mançukuo'nun lideri olarak görev yapan Puyi, Japon kuvvetlerinin 1945'te teslim olmasının ardından Sovyetler tarafından ele geçirilmişti. Puyi'nin saati ve diğer kişisel eşyalarıyla birlikte, esaret süresince yakın bir arkadaşına hediye ettiği tercüman tarafından saklanmıştı.


Ancak, bu Patek Philippe saati, sahibinden çok daha fazlasını temsil ediyor. Ref. 96 Quantieme Lune modeli, gerçek bir saat ustalığı örneği olarak kabul edilebilir. Bu saat, bilinen sekiz örneğin biri olarak öne çıkıyor. Platin kasası, pembe altın bölge halkası ve emaye saat işaretleriyle süslenen gümüş bir kadranı, Bauhaus tarzından ilham alıyor. Saat ayrıca ay evresi göstergesi ve üçlü tarih takvimi özelliklerine sahiptir. Bu özellikler günümüzde sıradan görünebilir, ancak 86 yıl öncesini düşündüğümüzde hayranlık duymamak imkansız.