Çin’in dev havalimanında Zaha Hadid imzası

06 Eylül 2019

2016 yılında hayatını kaybeden İngiliz mimar ve tasarımcı Zaha Hadid’in yarım kalan işleri sırasıyla tamamlanıyor. Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı mimarın dokunuşunun hissedildiği en son tasarım.


Mimar Zaha Hadid’in planını çizdiği ve ölümünün ardından Zaha Hadid Architects’in devraldığı Çin’in başkenti Pekin’deki dev havalimanının inşaatı tamamlandı. Son üç yıldır inşaatı devam eden Daxing Uluslararası Havalimanı kapılarını yolculara 30 Eylül’de açmaya hazırlanıyor. Her ne kadar yolcuları ağırlamaya hazırlansa da havalimanı tam kapasiteye 2025 yılında ulaşacak.


Orijinal tasarımı Hadid’in elinden çıkan havalimanı, mimarın imzası haline gelen kıvrımlı yapısı ile öne çıkıyor. Ortak alanlarda kullanılan koyu renk döşemeler ve duvarlar, açık renkli tavan ile kontrast oluştururken yolcuların kendilerini daha ferah ve hissetmelerini sağlamayı amaçlıyor. Çin kültüründen esinlenen tasarımın asıl odak noktası ise yolcuların check-in noktasından uçağa binişe kadar kat ettikleri mesafeyi olabildiğince kısaltmak. Havalimanının inşaatına paralel olarak ayrıca yolcuların havalimanına ulaşımını kolaylaştırmak adına yer altına kapsamlı bir metro hattı da inşa edilmiş.


700,000 metre kareye yayılan ve dünyanın tek terminalli en büyük havalimanı olacak olan Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı toplam dört kalkış pistine sahip olacak ve tam kapasiteye ulaştığında yılda 72 milyon yolcu ağırlayabilecek. 17,5 milyar dolara mal olan havalimanına demir ve karayolu bağlantıları da ilave edildiğinde toplamda 58 milyar doların üzerinde harcama yapılmış olacak.

Zaha Hadid Architects’in ilk havalimanı projesi olması sebebiyle bir hayli ilgi gören Daxing Uluslararası Havalimanı, şirketin önümüzdeki yıllarda yapımına başlayacağı Mumbai’deki yeni uluslararası havalimanına da bir referans olması bekleniyor. Havalimanı açılmadan önce Zaha Hadid’in mimari dokunuşlarını merak edenler Çinli medya grubu CGTN’nin online olarak yayınladığı 360 derecelik videoyu izleyebilirler.