Claude ve François-Xavier Lalanne İmzalı Eserler 30 Montaigne’de

10 Ekim 2022

30 Montaigne’de gerçekleşen açık artırmanın ön gösterimi, Mösyö Dior’un çağının ötesine geçme tutkusuyla yaptığı işlerine saygı duruşunda bulunuyor.

Claude ve François-Xavier Lalanne imzası taşıyan işlerin satışı için 3 Kasım’da Sotheby’s tarafından açık artırma düzenleniyor. Bu göz alıcı açık artırmanın öncesinde Dior, eserlerin sergilenmesine görkemli bir organizasyonla ev sahipliği yaptı. 26 Eylül–9 Ekim tarihleri arasında 30 Montaigne’de gerçekleşen ön gösterimde Lalanne çiftinin kızları Dorothée Lalanne’ın koleksiyonuna ait yirmiden fazla özel heykel sergilendi. 

Lalanne çiftinin Dior ile olan kreatif bağı 1957 yılında çiftin Dior ile tanışmasıyla başlıyor. Yıllar içinde çeşitli iş birlikleriyle gelişmeye devam eden birliktelik 2021 yılında Dior’un sanata yön verme tutkusuyla gerçekleşen “Les Lalanne à Trianon” isimli geniş kapsamlı sergisi ile yeniden gündeme geliyor. Bu görkemli sergide Lalanne çiftinin imzasını taşıyan heykelleri Versay Sarayı’nın bahçelerinde moda severlerle buluşuyor.

 

Bu kreatif birlikteliğin bir uzantısı olan 30 Montaigne’de gerçekleşen ön gösterim, Mösyö Dior’un “couturier” olmadan önceki ilk işi olan ve çağının ötesine geçme tutkusuyla yaptığı galeri sahipliği ve sanat koleksiyonerliğine saygı duruşunda bulunuyor.