Coco Chanel’in dai̇resi̇ne tarihi bir bakış

10 Eylül 2020

Chanel'in mirası Paris’teki 31 Rue Cambon caddesiyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Çünkü burası sadece ilk Chanel mağazasının değil, aynı zamanda Coco’nun ikonik dairesinin adresi.

1918'de - 21 Rue Cambon'da şapka dükkanı Chanel Modes'u açtıktan sekiz yıl sonra - efsanevi tasarımcı Coco Chanel, 31 Rue Cambon'daki binayı satın aldı ve burası filizlenen bir atölyenin temelini oluşturdu. Paris’teki iki ikonik kent simgesi Place Vendôme ve Ritz Paris oteline dört dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bina, Fransız Devrimi'nden sonra, klasik dönemden etkilenen pürüzsüz beyaz bir dış cepheye sahip. 


Bu bina, Chanel markasının ve bir bakıma Coco Chanel'in atan kalbi oldu. 1921'de zemin katta, giyim, aksesuar ve ünlü N ° 5 parfümü, mücevher ve güzellik ürünlerini içerecek şekilde ürün yelpazesini genişlettiği butiğe yer verdi. Üst kat, koleksiyonlarını sergilemek için bir gösteri alanı ve takım elbise veya özel tasarım aksesuarları için bir salon olarak iki amaca hizmet etti.


Üst kata uzanan merdiven, Chanel'in kendisinin yaşadığı dönemden beri çoğunlukla değişmeden kalan küçük, samimi bir apartman dairesi olan özel konutuna çıkar. Chanel arşivcisi Odile Babin bir keresinde şöyle demişti: "Bu dairede, Matmazel Chanel'in evrenini anlayabilirsiniz." Matmazel Chanel kapılardan nefret ediyordu. Kapının önüne aynalar yerleştirerek misafirlerinin buradan ayrılmayı unutabileceklerini umuyordu. " (Chanel'in yalnız kalma korkusu vardı.)


İmza Chanel tasarım kodları ise apartmanın her yerinde: kamelya motifleri, parlak siyah yüzeyler ve yemyeşil dokular. Dairenin odak noktasında, Elizabeth Taylor, Pablo Picasso, Alberto Giacometti, Igor Stravinsky ve Salvador Dalí gibi yakın arkadaşlarının oturduğu pelüş süet bir kanepe var.


İnanılmaz derecede sofistike dairesi, bazı açılardan tasarımcının kendisinin bir uzantısıydı. Ancak, Coco Chanel bu apartmanda hiç uyumadı; bu nedenle dairenin yatak odası yok. Bunun yerine, her akşam Cambon caddesinin karşısına geçer ve arka girişten 34 yıldır evi olarak adlandırdığı Ritz Paris Otel'e girerdi.


Şimdi, binanın yapısı ve fonksiyonları aynı kalıyor: İkisi terzilik ve ikisi de terzilik tekniklerinde uzmanlaşmış dört aktif atölye yer alıyor. Karl Lagerfeld'in çalışmış olduğu stüdyo ise bir dizi atölye ile birlikte üçüncü katta konumlanıyor. Chanel'in dairesi yalnızca nadir durumlarda uğrak noktası olsa da, 31 Rue Cambon'a adımını atan herkes onun varlığını hisseder.