Çok Biçimli Robotik Tasarımlar

10 Kasım 2022

Montreal’de yaşayan tasarımcı Ying Gao'nun teknoloji ve modayı bir araya getirdiği 2 5 2 6 koleksiyonu, sanal görünümlere sahip gerçek robotik giysilerden oluşuyor.

Sanal giysilerin etkilerini yansıtan iki robotik giysi ile tasarımlarda maddeselliği araştıran 2 5 2 6 koleksiyonu, fikir aşamasından bitişe, çizimin ilk satırından son dikişe kadar iki çok biçimli robotik giysinin yaratılması için harcanan saat sayısını ifade ediyor.


Tasarımcı Gao, 2 5 2 6 projesi için ilhamını materyallerin fiziksel gerçekliğinin sınırlama getirmediği dijital moda ve NFT’den alıyor. Bununla birlikte, 2 5 2 6 projesinin iki çok biçimli kıyafeti oldukça gerçek nitelikte. Bu iki kıyafet özel dokuma ile işleniyor, el ile tasarlanıyor ve onlara gerçek kıyafet etkisini verecek materyaller ile hazırlanıyor.
Tasarımlarda gerçeküstü dalgalanma, hacim ve şeffaflık oyunu yaratılıyor. Kıyafetlerin çok biçimli hareketleri ve yansıtıcılıkları, cam, değerli metaller ve silikonu birleştiren tamamen yeni bir esnek malzemenin sonucu olarak karşımıza çıkıyor.


"Moda tasarımcısının rolü, bedeni giydirmeyi amaçlayan malzemelere bir biçim ve işlev aşılamaksa, dijitalin ikinci doğa olduğu zaman maddi olmayan giysi ve cisimden yoksun sanal beden durumu hakkında ne olacağını düşünüyorum." diyor tasarımcı Ying Gao.