Çok Yaşa Bay Gold!

29 Mayıs 2018

Clint Eastwood onun için “Filmlere, hikayeye saygı duyuyor ve her zaman başarmak için çabalıyordu,” demişti. 20 Mayıs’ta hayatını kaybeden afiş sanatının en önemli isimlerinden Bill Gold üzerine...

"Birçok klasik filmin afişini yapan Bill Gold özellikle, uzun yıllar beraber çalışmaları sonucu Clint Eastwood filmlerinin çoğunun afişini tasarlıyor. 1971 yılında Dirty Harry serisiyle başlayan çalışma arkadaşlığı 2011 yılındaki “J. Edgar” filminden sonra emekli olmasına kadar da devam eder."

Afiş sanatının önemli isimlerinden Bill Gold, 97 yaşında Alzheimer komplikasyonlarından 20 Mayıs 2018’de vefat etti. 60 yılı aşan bir sanat yaşamı olan Gold, uzun kariyerinde 2000’in üzerinde film afişi tasarladı. Sinemayla ilgili olanların gördüğünde onun unutulmaz afişlerinden birkaçını mutlaka hatırlayacakları efsane bir isimdi.

Jack Kirby, Daniel Clowes, Joseph Barbera gibi pek çok sanatçının yolunun geçtiği Pratt Enstitüsü'nde öğrenim gördükten sonra Warner Bros’un New York’taki poster departmanında çalışmaya başlamıştı Gold. İlk iki çalışması olan Yankee Doodle Dandy ve Casablanca, zaten grafik tasarım dünyasındaki klasik kültlerin arasında yer alıyor.

Kariyerine başladıktan kısa bir süre sonra İkini Dünya Savaşı’na giden Gold, dönüşünde daha önce çalıştığı film şirketinin Los Angeles bürosunda çalışmaya devam eder ve Warner Bros reklam bürosunu kapatınca ise yine New York’ta kendi şirketini kurar ve fakat Warner Bros’un işlerini yapmaya devam eder. Hitchcock’un 7 filmine afiş tasarlayan Gold’un ilk işi Rope filminin afişi olur. Birçok klasik filmin afişini yapan Bill Gold özellikle, uzun yıllar beraber çalışmaları sonucu Clint Eastwood filmlerinin çoğunun afişini tasarlıyor. 1971 yılında Dirty Harry serisiyle başlayan çalışma arkadaşlığı 2011 yılındaki “J. Edgar” filminden sonra emekli olmasına kadar da devam eder.

The Exorcist, A Clockwork Orange, Deliverance, Alien, Dirty Harry, A Streetcar Named Desire, Bonnie and Clyde, Who’s Afraid of Virginia Woolf?, Cool Hand Luke gibi filmlerin görsel dünyasına imza atan Gold, 1990’lara doğru yaptığı işleri azaltır ve şöyle der, “az daha çoktur.”

Ayrıca Gold, 2013 yılında Pratt Enstitüsü tarafından özel onur ödülüne layık görülen Bill Gold ile ilgili daha fazlasını merak ederseniz, önsözünü Clint Eastwood’un yazdığı Bill Gold: Posterworks (Reel Art Press) kitabı iyi bir yol gösterici ve koleksiyon parçası olabilir.