Contemporary Istanbul ile 17. buluşmaya az kaldı

08 Eylül 2022

Contemporary Istanbul, Tersane İstanbul'un tarihi mimarisinde dünyanın dört bir yanından sanatçıların eserlerine Akbank ana partnerliğinde ev sahipliği yapacak.

İstanbul, Eylül ayında birbirinden farklı ve heyecan verici sanatçıların eserlerini bir araya getiriyor. Bunlardan en önemlisi ise kuşkusuz 17. edisyonu ile Contemporary Istanbul. 

 

17-18 Eylül tarihlerinde ön izlemeye ve 19-22 Eylül tarihleri arasında ise genel izleyici ile buluşmaya hazırlanan Contemporary Istanbul, dünyanın dört bir yanından 66 çağdaş sanat galerisi ve inisiyatiflerin temsil ettiği sanatçıların eserlerine Haliç’te yer alan Tersane İstanbul’un göz kamaştıran tarihi mimarisinde ev sahipliği yapacak. Şehrin önde gelen sanat organizasyonlarından biri olan fuar, 558 sanatçının bin 476 eserini izleyicilerle buluşturacak.

 

22 farklı ülkeden galeri ve sanat inisiyatiflerinin koleksiyonlarını sergileyecek olan Contemporary Istanbul’un bu sene ilk defa katılımcısı olacak galeriler arasında 193 Galeri, Hestia, Wadström Tönnheim, Dedicace ve Mucciaccia Contemporary yer alıyor. Contemporary Istanbul aynı zamanda Türkiye’de yükselen farklı çağdaş sanat girişimleri olan Are Projects, İmalat-hane, Kvareli Foundation for Contemporary Art, Loading Art Space, Noks Art Space, OMM, Viable ve Video-Ist’e de ev sahipliği yapacak.


 

Fuarın ana sponsorlarından Akbank Sanat fuara Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde sanatçı Clement Valla’nın ‘Başka Sesler Başka Odalar’ isimli sergisi ile katılacak. Dijital sanatın olanaklarını kullanarak, her gün baktığımız, yerinde ve sabit durduğuna inandığımız doğanın daima gizli, gizemli yanına yeni boyutlar ekleyen Valla’nın eseri gördüğümüzü sandığımız veya hiç görmediğimiz nesneleri, anları, durumları gözler önüne sermeyi amaçlıyor. 


Tersane İstanbul’un kapalı sergi alanın dışında konumlanacak olan The Yard heykel ve enstalasyonlardan oluşan açık alan sergisinde bu yıl Anke Eilergerhard, Ardan Özmenoğlu, Ayla Turan, Bedri Baykam, Can Yıldırım, Canan Tolon, Erdil Yaşaroğlu, Ergin Çavuşoğlu, Güvenç Özel, Halil Altındere, Isaac Chong Wai, Ingravi Desa, Itamar Gov, Kemal Tufan, Luis Cera, Martian Tabakov, Osman Dinç, Renée Levi, Sergen Şehitoğlu, Stijn Ank, Uğur Cinel, Vuslat gibi sanatçıların 22 farklı eseri sergilenecek. 

Contemporary Istanbul’un ziyaretçilerini bu yıl bir sürpriz de bekliyor. Fuar, dünyaca ünlü Amerikalı heykeltıraş ve ressam Jeff Koons’un tasarımı BMW M850i’ne ev sahipliği yapacak.Bu sene Contemporary Istanbul’a ulaşmak da artık daha kolay. Anadolu ve Avrupa yakasından ücretsiz gerçekleştirilecek iki ana sefer ile sanatseverler Tersane İstanbul’u ziyaret edebilecek. Ek olarak tüm Deniz Taksi duraklarından ücretli olarak sanatseverler 17-22 Eylül tarihleri arasında Tersane İstanbul’a ulaşabilecek.