Contemporary Istanbul'un 2019 edisyonu 12 Eylül'de başlıyor

26 Ağustos 2019

Bienale paralel olarak gerçekleşecek fuara bu yıl yaklaşık 75 yerli ve yabancı galeri yüzlerce sanatçının eserleriyle katılıyor.


Bu yıl ondördüncüsü 12-15 Eylül tarihleri arasında her zamanki gibi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan Contemporary Istanbul, hem ekibe katılan yeni isimler hem de yeni sergi projeleriyle karşımızda.


13 yıldır Akbank’ın ana sponsorluğunda düzenlenen Contemporary Istanbul’un sanat direktörlüğünü bu yıl Fransız bağımsız küratör Anissa Touati üstleniyor. Touati, bu yılki fuarın genel estetiğini ve kavramsal vizyonunu belirlemekten sorumlu.


Bu yıl aralarında İrlanda, Macaristan, ABD, İtalya, Fransa, Almanya, BAE, Güney Kore gibi birçok farklı ülkeden yaklaşık 75 galerinin katılacağı fuara yüzlerce sanatçı eserleriyle katılıyor.

Yeni medya ve dijital işlerin izlenebileceği Plugin sergisinin küratörlüğünü ise Esra Özkan üstleniyor. bang. Art Innovation Prix by ArtBizTech'in yöneticiliğini ve küratörlüğünü yürüten Özkan, 2011 yılından bu yana sanat sektöründe galeriler ve müzelerin farklı birimlerinde aktif rol alarak yurt içi ve yurt dışı birçok sergide küratör ve direktör olarak yer almış bir isim.


12-13 Eylül tarihlerinde rehberli turlar eşliğinde gezebileceğiniz Contemporary Istanbul'un programında ilk kez yer alacak olan “Recent Acquisitions I / Collectors’ Stories” sergisinin küratörlüğü ise Hasan Bülent Kahraman tarafından yapılacak. Koleksiyonerlerin son dönemde satın aldıkları sanat eserlerini CI’19 sırasında fuar alanı içerisinde bir araya getirecek olan proje, 2016’nın övgü alan “Collectors' Stories” sergisinin devamı niteliğinde.