Contemporary Istanbul’un ardından

16 Eylül 2019

Şehrin en önemli sanat fuarı, yerli ve uluslararası katılımcıların seçkilerini 70 binden fazla izleyiciyle buluşturdu.

Contemporary Istanbul’un 14. edisyonu, İstanbul Bienali’nin yanı sıra birçok galeri sergisinin ve hatta bu sene iki yeni müzenin de açılmasına denk gelen sanat haftasındaki en önemli etkinliklerden biriydi. İlk üç günde 30 binden fazla izleyici toplayan fuarın toplam izleyici sayısı 74 bine ulaştı.


Yeni sanatsal direktör Anissa Touati ile birlikte Azerbaycan, Fransa, Gürcistan, Malta gibi farklı coğrafyalardan özel projeleri de ağırlayan fuarda 23 ülkeden 74 katılımcı 510 sanatçının işlerini sergiledi.


Contemporary Istanbul’un giriş binası Lütfi Kırdar’da yer alan teras alanında ise dokuz sanatçının katılımıyla oluşturulan “Garden of Eden” isimli bir heykel parkı da yer aldı.Bu yıl CIF Dialogues adı altında düzenlenen konuşmalara da ilgi yoğundu. Akdeniz çevresindeki bölgesel kimliğin farklı alanlardaki değerlendirmelerine odaklanan konuşmalar büyük ilgi gördü. 


Plugin 7. KezPLUGIN’in 7. Edisyonunda küratörlüğünü Esra Özkan üstleniyor. PLUGIN’in bu seneki konsepti RW. [material]... 2015 yılında NASA’nın düzenlediği Mars Kolonisi adlı yarışmada üçüncü olan ünlü Türk sanatçı ve mimar Güvenç Özel’in “Derin Şehir” adlı dijital eseri ilk kez Contemporary Istanbul’da sergileniyor. 


Hasan Bülent Kahraman, ‘’Recent Acquisitions/Son Edinimler’’ sergisi de odak noktasıydı. Sergide, aralarında Suzan Sabancı Dinçer, Leyla Alaton, Oya-Bülent Eczacıbaşı, Murat Özyeğin ve Yıldız Holding'in de bulunduğu pek çok kişi ve kuruluşun koleksiyonlarından eserler yer aldı.