COS Etkisi

11 Mayıs 2018

Einstein’ın Küme Teorisi’ne hayran bir sanatçı ve moda dünyasının en modern, fonksiyonel ve tasarıma önem veren markası COS, New York’ta Dia:Beacon müzesinde buluşuyor.

"Rockburne’ün çizgilerle, fonksiyonla ve formla oynayan ve beklenmedik şekillerde bir takım metotları materyallere uygulayan yaklaşım biçimi, aslında COS’un da DNA’sında olan fakat çoğu zaman detaylara gizlediği bir özelliği."

Phillip K Smith III tasarımı enstalasyonu ‘Open Sky’ı, Salone del Mobile’de henüz iki hafta önce tanıtmıştı. Moda dünyasındaki sanata ve tasarıma en yakın duran isimlerin başında gelen marka olan COS şimdi, Kanada doğumlu sanatçı Dorothea Rockburne’ün matematiksel işlerini, New York’taki Dia:Beacon’a yerleştiriyor.
Dorothea Rockburne, Tropical Tan, 1967–68. Dorothea Rockburne Studio'nun izniyle.

Bu yılın sonunda kadar Dia:Beacon’da görülebilecek olan enstalasyon aynı zamanda, markanın koleksiyonunda bir kapsül seri olarak da karşımıza çıkıyor. Tasarımlardaki her bir çizgide, Rockburne’ün grafik şekillere olan tutkusu ve katlanmış ve parçalanmış kağıtlarla olan ilişkisini de vurguluyor.
COS'un Dorothea Rockburne'dan esinlenen kapsül koleksiyonundan. COS'un izniyle.

COS yaratıcı direktörü Karin Gustafsson, Dorothea Rockburne’ün işleriyle ilk defa, 2014 yılında New York’ta, MoMA’da karşılaşıyor. Rockburne’ün çizgilerle, fonksiyonla ve formla oynayan ve beklenmedik şekillerde bir takım metotları materyallere uygulayan yaklaşım biçimi, aslında COS’un da DNA’sında olan fakat çoğu zaman detaylara gizlediği bir özelliği. Ancak sanatçıdan ilham alınan bu kapsül koleksiyonda, örneğin origami benzeri katlamaları olan gömlekler ve çantalar, Rockburne’ün “Locus” serisinden ilham alıyor.
Kapsül koleksiyon, Rockburne’ın sanattaki matematiksel yaklaşımından ve kağıt gibi günlük materyalleri kullanmasından ilham alıyor.

Yıl sonuna kadar Dia:Beacon’da görülebilecek olan enstalasyon, küme teorisinden bir hayli etkilenen Rockburne’ün geç 1960’lar ve 1970’ler işlerini barındırıyor ve matematiksel yaklaşımını kutluyor.