Costume Institute’tan yeni moda sergisi

02 Ağustos 2019

Costume Institute dünyanın gelmiş geçmiş en büyük moda koleksiyonerlerinden Sandy Schreier’i New York’taki yeni sergi ile kutluyor.


20. yüzyılın moda tarihini tek bir koleksiyonda görmek isteseydiniz kapısını çalmanız gerekn ilk kişi Amerikalı koleksiyoner Sandy Schreier olurdu. 15,000’den fazla parçaya sahip olan Schreier bugüne kadar Balenciaga’dan Philip Treacy’e kadar birçok modacının ve markanın en önemli giysi ve aksesuarlarını koleksiyonuna katmasıyla ve hiçbirini giymesiyle meşhur. Schreier’in moda tarihine katkısını kutlamak ve koleksiyonundaki parçaları modaseverler ile paylaşmak adına New York’taki Costume Institute “In Pursuit of Fashion: The Sandy Schreier Collection” isimli sergi ile koleksiyonerin modanın son 96 yılına ışık tutan 165 parçalık bir seçkisine ev sahipliği yapıyor. Schreier 165 parçalık seçkiyi aynı zamanda Costume Institute’ta yıllar boyu sergilenmesi ve arşivlenmesi amacıyla hediye etmiş. 


Costume Institute’tan Wendy Yu tarafından kürate edilen serginin en eski parçası Paul Poiret’in 1908 yılına ait illüstrasyonları, en yeni parçası ise Philip Treacy’e ait 2004 yılı koleksiyonundan bir şapka. Sergi bir moda kronolojisinin yanı sıra moda aşığı bir kadının yıllar içinde nasıl bir koleksiyonere dönüştüğünü de gözler önüne seriyor.  


Detroit’te dünyaya gözlerini açan Schreier’in modaya düşkünlüğü Russeks mağazasının kürk tedarikçisi babasına dayanıyor. Kendisini her zaman bir “moda kurtarıcısı” olarak gören Schreier modayı sanatın en nadide formlarından biri olarak görüyor. Yıllar içerisinde ünlü modacılarla yakın arkadaşlıklar da kuran Schreier’İn koleksiyonunda Fortuny’den Karl Lagerfeld’, Christian Dior’dan Jeanne Lanvin’e kadar birçok modacıya ait tasarımlar yer alıyor. Koleksiyoner daha önce de Schiaparelli’ye ait 100 parçalık bir seçkiyi 2012 yılında “Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations” isimli sergi için ödünç vermişti.


Modanın son 100 yılına ışık tutacak sergi 27 Kasım’da kapılaını tüm modaseverlere açacak. Sandy Schreier’in de sergi açılışına katılması bekleniyor.