Cragg ve Modern, Pera’da

07 Haziran 2018

İstanbul Modern, Beyoğlu’ndaki geçici mekânındaki ilk süreli sergisinde, çağdaş heykel sanatının en özgün, en yenilikçi sanatçılarından Anthony Cragg’ın heykellerini ağırlıyor.

"İstanbul Modern’in geçici binasından sergilenen ‘İnsan Doğası’nda Anthony Cragg, kütle, boşluk, malzeme, ölçek gibi ayırt edici özellikleri yeniden yorumluyor ve kendi zamanının güncel fikir ve kavramları ile buluşturuyor."

Heykel sanatçısı Anthony Cragg, İstanbul Modern'in geçici mekânındaki ilk sergisi olarak sanatseverlerle buluşuyor şimdi. Küratörlüğünü İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu'nun üstlendiği ‘İnsan Doğası’ isimli sergi, Cragg'in 1980'li yıllardan bu yana heykel sanatına dair sürdürdüğü denemeler, kapsamlı ve kronolojik bir bütünlükle bir araya sunuluyor. Sergide, sanatçının erken dönem yapıtlarından duvar rölyefleri ve Cragg'in yıllardır çeşitli malzeme ve tekniklerle deneyimlediği ‘Erken Biçimler’ ve ‘Akılcı Varlıklar’ serilerinden örnekleri izleyicileri bekliyor. Ayrıca, malzemeye farklı bağlamlar kazandırdığı, sanatçıyla özdeşleşmiş eğilimleri yansıtan yapıtların yanı sıra, yapıtları dünyanın en saygın müze ve kurumlarının koleksiyonlarında yer alan Cragg'in üretim sürecinin bir parçası olarak tanımladığı desenleri de yer alıyor.

Tony Cragg, Discussion, 2005

40 yılı aşan kariyerinin her evresi heykel sanatına kattığı yeni fikirler ve kavramsal açılımlarla şekillenen Anthony Cragg'in üretimleri, bugüne kadar İstanbul’daki her kuşağın merak ve ilgisi ile karşılaşıyor. Uzun bir zamandır çağdaş sanat, disiplinler arası dönüşümlerle yeni ifade arayışlarına evriliyor. Ve böylesi bir dönemde Cragg, heykel sanatının doğasını oluşturan kütle, boşluk, malzeme, ölçek gibi ayırt edici özellikleri yeniden yorumluyor ve kendi zamanının güncel fikir ve kavramları ile buluşturuyor. Heykel sanatının tarihsel geçmişini referans alıyor ve var olan hazır nesnelerden de eşi benzeri olmayan üç boyutlu, kendine özgü imgeler ve formlardan yepyeni bir dünyası oluşturuyor.

Tony Cragg, Red Figure, 2008

Anthony Cragg ‘İnsan Doğası’ sergisine ev sahipliği yapan, Karaköy’deki yeni müze binasının inşası süren İstanbul Modern Müzesi’nin Beyoğlu'ndaki geçici mekanı üç yıl boyunca, eski Union Française binası olacak.