#CreateCOP26 kazananları açıklandı

01 Kasım 2021

BM İklim Değişikliği Konferansı COP26 Glasgow'da devam ederken iklim değişikliği temalarıyla yüzleşen genç sanatçılara verilen ödül #CreateCOP26'nın kazananlarını mercek altına alıyoruz.

BM İklim Değişikliği Konferansı COP26, Glasgow'da devam ederken, iklim değişikliği temalarıyla yüzleşen genç sanatçılara verilen bir ödül olan #CreateCOP26'nın kazananlarını mercek altına alıyoruz.

Dünya liderleri Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP26 için Glasgow'da bir araya geliyor. Taraflar, Paris Anlaşması ve BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (31 Ekim – 12 Kasım 2021) hedeflerine yönelik küresel eylemi hızlandırmak için çalışıyor.

Zirve öncesinde, iklim değişikliği temaları üzerine genç sanatçıları bir araya getiren bir yarışma ve sanal sergi olan #CreateCOP26’nın kazananları açıklandı. Unesco'nun Latin Amerika ve Karayipler'deki Bölgesel Bilim Bürosu'nun desteğiyle Art Partner tarafından sunulan #CreateCOP26, acil değişim yaratmak ve tehlikedeki bir gezegeni kurtarmak için seferber edilen bir neslin yaratıcı çıktısını kutluyor.

14 ila 30 yaş arasındaki başvuru sahipleri, iklim kriziyle ilgili görüşlerini paylaşan bir mesaj içeren herhangi bir medyumdaki çalışmalarını sunmaya davet edildi. Altı kıtada 54 ülkeden başvurular yapıldı ve jüri üyeleri, her biri 10.000 ila 2.000 ABD Doları arasında değişen meblağlar alacak dokuz finalist seçti.

Meksikalı serbest dalış rekortmeni ve öğrencisi Camila Jaber, I am Cenote adlı video filmi birincilik ödülü kazandı. Jaber'in bir su sporcusu olarak deneyimlerinden yararlanan büyüleyici film, deniz sorunlarının yanı sıra tatlı su ekosistemlerini çevreleyen iklimle ilgili sorunlar hakkında farkındalık yaratıyor. Jaber, turizm endüstrisinin neden olduğu tehlikeleri öne çıkarırken çok geç olmadan değişime ilham vermeyi umuyor.

İkincilik ödülüne 3 sanatçı layık görüldü: Kısa filmi toksik çevresel eylemleri araştıran Samuel Antonio Pineda Manzana; deneysel bir filmde genellikle iklim kaynaklı tayfunları ele alan Breech Asher Harani; Gana'da yaygın olarak kullanılan başka bir amaca yönelik plastik su ambalajından yapılmış Pure Water yağmurluk ile katılan Ganalı tasarımcı Hikima Mahamuda.

Üçüncülük ise Jessica Angela O'Neill, Mehrdad Vahed Yousefabad, Charlotte Greenwood, Mingsheng Ni ve Oscar Crabb'a verildi.

Jüri heyeti ise kendi alanlarında önde gelen uzmanlardan oluşuyor: Unesco'nun Latin Amerika ve Karayipler'deki bilimler bölge müdürü Lydia Arthur Brito; Han Feng, sanatçı; Ferdinando Verderi, Vogue İtalya kreatif direktörü; Matt Williams, Camden Sanat Merkezi küratörü; Art Partner'ın kıdemli küresel temsilcisi Candice Marks; Yehyehyeh'in kurucusu Shaway Yeh; Tyler Mitchell fotoğrafçı ve film yapımcısı; ve sürdürülebilir moda savunucusu Marina Testino.