Culinary Zinema San Sebastian Film Festivali’nde

15 Eylül 2021

İspanya’nın en prestijli film festivali olarak kabul edilen ve bu sene 69. kez düzenlenen San Sebastian Film Festivali, Culinary Zinema 2021’i ağırlıyor.

İspanya’nın en prestijli film festivali olarak kabul edilen ve bu sene 69. kez düzenlenen San Sebastian Film Festivali, Culinary Zinema 2021’i ağırlıyor. 17 Eylül 2021 Cuma günü ilk gösterimin gerçekleşeceği, gastronomi ile beyaz perde buluşturan bu bölümde, izleyiciyi, gastronomi temalı beş uzun metrajlı film bekliyor.

 

Farklı kültürlerden dünyaca ünlü şeflerin, restoranların ve çok çeşitli dünya mutfaklarının ele alındığı filmler arasından, festival açılışını Las huellas de el Bulli/The Legacy of el Bulli yapıyor. Roses on Costa Brava’da bulunan, on yıl önce kapanan El Bulli restoranının baş şefi ve gastronomi dünyasının en etkileyici şeflerinden biri olan İspanyo Ferran Adrià’nın El Bulli serüveni, tutkusu ve eşsiz başarısı üzerine kurulu bir belgesel.

 

Festivalde yer alan bir başka yapıt ise, üç Michelin yıldızlı, 2019 senesin “Dünya’nın En İyi Restoranı” ödülüne layık görülen Menton, Fransa’da bulunan Mirazur’un İtalyan-Arjantin asıllı şefi Mauro Colagreco’nun, Fransız Rivierası’nı yansıtan restoranını, hayalinde yeniden tasarladığı Reinventing Mirazur filmi. Faroe Adaları’nın, gözden uzak, hatta “dünyanın bir ucunda” şeklinde tanımlanan bir noktada bulunan ve Norveç ruhunu başarıyla yansıtan KOKS restoranını konu alan Michelin Stars II: Nordic By Nature, and The Pursuit of Perfection belgeseli ve Japonya’nın önde gelen, mükemmeliği arayan ve farklı inançlar, estetik algıları ve ilham kaynaklarından beslenen dört şefinin anlatıldığı The Pursuit of Perfection, izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

 

18. yüzyıl Fransa’sında, işinden olması üzerine yemeğe karşı tutkusunu kaybeden ve sonrasında tanıştığı genç bir kadın sayesinde heyecanını ve inancını yeniden kazanarak Fransa’da ilk restoranını açan Pierre Manceron’un hikayesinin anlatıldığı Délicieux/Delicious” filmiyle kapanışı yapacak olan Culinary Zinema, Basque Culinary Center’ın ev sahipliğini yapacağı ve Michelin yıldızlı şeflerin katılacağı, her bir filme eşlik edecek beş akşam yemeği etkinliği düzenliyor.