Curtiss Hades motosikletleri elektrik çağına davet ediyor

02 Ağustos 2019

217 beygir gücündeki Curtiss’in yeni elektrikli motosikleti minimalist tasarımı ve motor gücü ile motosiklet kategorisinde yeni bir çağın habercisi.


Dünya motor üreticileri daha elektrikli motorları günlük hayatta kullandığımız arabalara ve motosikletlere adapte etmenin yollarını ararken, ünlü motosiklet üreticisi Curtiss 2017’de bundan böyle sadece elektrikli motorlar üreteceğini açıklamıştı. Sözünün arkasında duran Curtiss sadece muhteşem motorlar üretmekle kalmadı; göz alıcı tasarımları en son teknoloji ile birleştirerek motosiklet meraklılarının gönlünü çalmayı da başardı. 


Curtiss’in Zeus modelinin yeni üyesi Hades’in tasarımı, motosiklet tutkunlarının yakından tanıdığı sanatçı J.T. Nesbitt’e emanet edilmiş. Daha önce de Confederate için Wraith ve Hellcat motosikletleri tasarlayan sanatçı, bu defa “iki tekerlekli minimalizmin nihai ifadesi” olarak nitelendirdiği Hades için çizim defterinin başına geçmiş. Kullanılan materyallere kadar üretimin içinde olan Nesbitt motosikletteki her parçanın bir görevi olduğunu belirtiyor. Nesbitt yeni Curtiss Hades ile en az materyali kullanarak optimum kullanıma ulaşmayı amaçlamış ve bunu en iyi şekilde başarmış gibi gözüküyor.


Hades’in tasarımındaki en göze çarpan özelliği mermi şeklindeki batarya ünitesi. Bu bataryadan güç alan elektrik motoru motosikleti 217 beygirlik yüksek bir güce ve 200 Nm’lik şaşırtıcı bir torka ulaşmayı başarıyor. Aracın bu gücü kontrol ederken destek sağlayacak iri bir selesi yok. Onun yerine ince, arkaya doğru hafifçe yükselen ve altında da kırmızı renkli, yuvarlak arka farların olduğu bir sele tercih edilmiş. Arka süspansiyonları oldukça uzun olan motosiklet sürücüsüne tekerlekler üzerinde bir tabanca ile seyahat ediyormuş hissi veriyor.


Hades’in ön tarafı, Curtiss’in sık sık kullandığı gidon borusuna sahip. Ön çamurluğun üzerine kapanan bu yapı sayesinde motosiklet daha az malzeme kullanılarak ve daha hafif şekilde üretilebiliyor. Aracın süspansiyonunu ise farların altındaki tek parça şok emici sağlıyor. 

Curtiss’in gelmiş geçmiş en iyi motosikletler arasına girmesini umduğu modeli Hades 2020 yılında 75.000 dolarlık fiyat etiketi ile piyasaya sürülmeyi bekliyor.