CÉZANNE DRAWING sergisi MoMA'da açıldı

08 Temmuz 2021

"Cézanne Drawing", Empresyonist usta Paul Cézanne'nın 250'den fazla çizimini ilk kez tek çatı altında buluşturuyor.

New York Modern Sanat Müzesi (MoMA) 1929'da kapılarını açtığında, modern sanatın sözde babası Paul Cézanne, açılış sergisinde 35 tabloya sahipti. Post-Empresyonist sanatçılar Paul Gauguin, George Seurat ve Vincent Van Gogh'un eserleriyle birlikte sunulan tuvalleri, müzenin kurucu direktörü ve prestijli serginin organizatörü Alfred Barr tarafından devrim niteliğinde ilan edilmişti. Şimdi - yaklaşık 100 yıl sonra - MoMA küratörleri, “Cézanne Drawing” sergisinin en deneysel işlerini bir araya getirdiğini öne sürüyorlar.


Paul Cézanne, Sainte-Victoire Dağı (La Montagne Sainte-Victoire vue des Lauves), 1902-06.
FOTOĞRAF: MOMA'NIN İZNİYLE.

Tuval üzerine işleri ile bilinen Paul Cézanne (1839–1906), beklenenin aksine, en çarpıcı eserlerinden bazılarını kağıt üzerinde üretti. "Cézanne Drawing", kara kalem, suluboya ve öne çıkan tabloları dahil olmak üzere Cézanne'ın kariyeri boyunca nadiren gösterilen 250'den fazla eserini, sanatçının vizyonunu nasıl şekillendirdiğini ortaya koyan bir seçki ile sunuyor.

Neredeyse her gün eskiz defterlerinin sayfalarına çizim yapan Cézanne, tekrar eden ve dönüşen çizgilerin yanı sıra saydamlığı ve parlaklığı keşfe çıkan katmanlı sulu boya işleriyle yaratıcı sürecini görünür kıldı. 

Ev hayatını süsleyen mutfak masasındaki nesneler, saatler, lambalar, eşi ve oğlu da dahil olmak üzere yakındaki konulara sık sık geri döndü; en sevdiği Mont Sainte-Victoire manzarasını veya ormanları görmek için tepelere çıktı ve kendi hayal gücünden anlatılar tasavvur etti. Kâğıt üzerinde, en çok tanınan ikonik motiflerini taze bir dolaysızlıkla işledi.


Paul Cézanne. Sürahi, Şişe ve Meyve ile Natürmort. 1906. Kağıt üzerine kurşun kalem ve sulu boya.

FOTOĞRAF: MOMA'NIN İZNİYLE.

"Çizim sadece gördüğünüzün konfigürasyonudur" diyen Cézanne, çizim pratiğinin ona iyi görmeyi öğrettiğine inandı. İşlerine bu kadar yakından bakmayı teşvik eden “Cézanne Drawing” sergisi, hayatı Cézanne'ın gözünden görme fırsatı sunuyor. Cézanne'ın çizimleri zamanın akışıyla meşgul olmaları, doğal dünyaya olan merakları, renklerin sınırlarını araştırmaları ve insan figürüne cüretkar yaklaşımları ile kendi zamanlarını estetik bir şekilde ele alıyor.

“Bu sanat eserleri dünyanın her yerinden geliyor. Genellikle özel koleksiyonlarda tutulan eserlere yer verdiği için bu serginin gerçekten eşsiz, nesilde bir kez görülen bir fırsat olduğunu ne kadar vurgulasam azdır.” diyor sergi eş küratörü Jodi Hauptman.

Paul Cézanne, Hortense Fiquet (Madam Cézanne) dikerken, c.1880, Kalem.

FOTOĞRAF: MOMA'NIN İZNİYLE.

25 Eylül 2021'e kadar sürecek olan “Cézanne Drawing”, Kıdemli Küratör Jodi Hauptman ve Yardımcı Küratör Samantha Friedman ile Çizimler ve Baskılar Bölümü Küratör Asistanı Kiko Aebi tarafından organize edildi.