DAAR ve Brezilya’ya Venedik Mimarlık Bienali’nden Altın Aslan

05 Haziran 2023

Ödüller, Venedik Mimarlık Bienali'nin resmi töreninde etkinlik merkezinde sahiplerine takdim edildi.

Alessandro Petti ve Sandi Hilal liderliğindeki DAAR (Decolonizing Architecture Art Research), prestijli 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi - La Biennale di Venezia'da En İyi Katılımcı dalında Altın Aslan ödülüyle onurlandırıldı. Bu ödüller, Venedik Mimarlık Bienali'nin resmi ödül töreninde etkinlik merkezi Ca' Giustinian'da sahiplerine takdim edildi. Jüri, ikiliyi "Filistin ve Avrupa'da sömürgecilikten kurtulmanın mimari ve öğrenme uygulamalarıyla derin siyasi ilişkilere uzun süredir devam eden bağlılıkları" nedeniyle seçti.


DAAR 

Aynı zamanda, Brezilya da Terra adlı pavyonuyla En İyi Ulusal Katılım dalında Altın Aslan ödülüne layık görüldü. Küratörlüğünü mimari tasarımcı Gabriela de Matos ve mimar Paulo Tavares'in üstlendiği proje, toprak kaplı zeminler ve sıkıştırılmış toprak kaideler içererek Brezilya topraklarının miras anlayışını aktarmayı hedefliyor.


Brezilya Pavyonu

Mimari tasarımcı Thandi Loewenson, mimarlık stüdyoları Wolff Architects ve fotoğrafçı Sammy Baloji de Geleceğin Laboratuvarı sergisine yaptıkları katkılardan dolayı özel olarak kutlandı. Umut Vadeden Genç Katılımcı için Gümüş Aslan da aynı törende açıklandı. Bu yılın kazananı tasarımcı Olalekan Jeyifous oldu. Aynı zamanda, 88 yaşındaki Nijeryalı mimar Demas Nwoko, 20. ve 21. yüzyıllarda sanat, tasarım ve tiyatroyu kapsayan kariyeri nedeniyle Yaşam Boyu Başarı dalında Altın Aslan'a layık görüldü.

Kazananlar, İtalyan mimar Ippolito Pestellini Laparelli, Filistinli mimar Nora Akawi ve Amerikalı küratör Thelma Golden'ın yanı sıra, Cityscapes Magazine eş editörü Tau Tavengwa ve Polonyalı mimar Izabela Wieczorek'ten oluşan bir jüri tarafından seçildi.

Venedik Mimarlık Bienali, 20 Mayıs - 26 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.