Dağda İnziva

25 Ocak 2019

Soğuk aylar için, en rahat kış tatilini geçirebileceğiniz mimarileri araştırıyoruz. Genellikle doğal bir peyzajın içerisine entegre olan projeler, soğuk zamanlar için ideal bir sığınak.

"Vadinin panoramik manzaralarını sunan dağ evleri, tepe boyunca uzanan ormanlar düşünülerek, ağaç üzerindeki bir kuş yuvasını taklit eder şekilde tasarlanmış."

Claudio Beltrame’nin Yumurta Ağaç Evi

Architetto Claudio Beltrame’in İtalyan alplerinin panoramik manzarasını sunan Pigna Treehouse projesi, yalnızca insan için bir sığınak değil, aynı zamanda çevresinin doğal, bütünleşik bir unsuru olarak hizmet veren kompakt bir yapı. Konsept aşaması 2014 yılında mimari bir yarışma için geliştirildi ve kısa süre sonra İtalya Alpleri'ndeki Tarvisio yakınlarında somut bir proje haline geldi. Claudio Beltrame tasarımlı ağaç ev, üç bölünmüş katta on metreye kadar yükseltilmiş iki yapıdan oluşuyor. En alçak zemin dört metre yüksekte ve panoramik bir teras olarak hizmet vermekte.

Kanada Gölü Kıyısında Uufie Reinterpret Ağaç Evi

Tipik bir ağaç evi yeniden tasarlayan, Kanadalı mimarlık firması Uufie, doğanın binanın ayrılmaz bir parçası olduğundan yola çıkarak bu göl evini tasarlıyor. Ev, Kanada, Bolsover, Ontario’da ladin ağacı ormanıyla çevrili Kawartha gölü kıyısında yer alıyor. İki katlı yapı, siyah çelik ve kömürleşmiş sedir kaplama ile kaplanmış, 7 m yüksekliğinde, kare ziftli bir çatıdan oluşuyor. Geniş bir aileye ev sahipliği yapabilecek çok kullanımlı iç mekana sahip. Doğayla birleşen formun hissi iç kısımda da devam etmekte, yaşam alanları bağımsız bir birim olarak düzenlenirken, çevre odalar ormana doğru uzanmakta.

SA Lab’ın Modüler Trekking Locası

SA Lab, zorlu İzlanda doğasında kullanılmak üzere, Yggdrasil efsanelerinden etkilenen bir ağaç ev ve modüler bir trekking köşkü tasarladı. Gezginlerin yolculukları boyunca ihtiyaç duydukları her şeyi bulabilecekleri bir kutsal alan olarak kurgulanan 'Yggdrasil'in tasarımı geleneksel İzlanda mimarisi formlarına ve kültürel sembollere dayanmakta. Dört ayrı prefabrik odadan oluşan kır evi, minimum ayak izi sağlayan, dört kazık temel üzerine inşa edilmiş bir platform üzerine kurulu.

Viereck’ten Avusturya Vadisinde Lüks Dağ Evi

Avusturya'nın etkileyici panoramik görüntüsünün içerisinde yer alan Avusturyalı mimarlık firması Viereck Architekten tarafından tasarlanan lüks dağ evleri, Wirtshaus Steirereck restoranının bir uzantısı olarak hizmet vermekte. Vadinin panoramik manzaralarını sunan dağ evleri, tepe boyunca uzanan ormanlar düşünülerek, ağaç üzerindeki bir kuş yuvasını taklit eder şekilde tasarlanmış.