Dağdan Tabağa: AlpiNN

24 Aralık 2018

Şef Norbert Niederkofler'in AlpiNN'i, Güney Tirol'ün Kronplatz Dağı zirvesinde bulunan Lumen fotoğraf müzesinde “dağ mutfağı” lezzetleri sunacak.

"Martino Gamper tarafından tasarlanan mekan, Dolomit ve Güney Tirol dağlarını çevreleyen manzaraların etkileyiciliğinden faydalanıyor."

Üç Michelin yıldızlı şef Norbert Niederkofler ve yerli şef Marco Perez tarafından Lumen Dağ Fotoğrafçılığı Müzesi'nde açılan dağdan tabağa bir mutfak konsepti olan AlpiNN'nin lansmanı, bu kış sezonunun en ilgi çekici olaylarından biri. Kronplatz Dağı zirvesinde yer alan 1.800 metrekarelik sergi alanı, 20 Aralık Perşembe günü kapılarını açtı.

Aynı zamanda Hotel Rosa Alpina'daki St Hubertus'un baş şefi olan Niederkofler, “Restoran, dağdan çıkan ürünleri ve şarapları kullanarak kayakçılara, yürüyüşçülere ve yemek severlere öğle yemeği ve aperatifler servis edecek” diyerek konsepti açıklıyor. Martino Gamper tarafından tasarlanan mekan, Dolomit ve Güney Tirol dağlarını çevreleyen manzaraların etkileyiciliğinden faydalanıyor.

Şef Norbert Niederkofler (solda)

"Köylülerimiz, küçük lezzet zanaatkârları, Güney Tirol’un farkında olan çiftçiler ve daha fazlası ile çalışmaya devam edeceğiz." diyen Niederkofler'in “dağın aşçısı” felsefesi, sürdürülebilirlik ve mevsimsel ürünlere dayanıyor ve menülerinin çevreye duyulan bir tutku ile çiftçilere, yetiştiricilere, esnaflara Alp kültürüne dikkat çekeceğini söylüyor. Bir başlangıç, bir ana yemek ve bir kadeh şaraptan oluşan menü 35 euro civarında fiyata sahip olacak.

AlpiNN Food Space & Restaurant
Plan de Corones 11, Brunico 0474 431072
www.alpinn.it www.lumenmuseum.it www.kronplatz.com