Dahiyane Bir Fikir!

23 Eylül 2018

Londra menşeili mimar Henning Stummel, deri ve çevre dostu plywood mobilyalar üretti. Londra Tasarım Festivali’nde sergilenen parçalar geleceğin izini sürüyor.


"Zekayı lüks deri malzemeyle birleştiren mimarın bu işi, aslına bakarsanız içinde bulunduğumuz yeni ekonomik durum için dahiyene bir fikir."

Stummel’in Nomad adını verdiği mobilya koleksiyonu iki adet kanepe, bir tekli koltuk ve br sehpadan oluşuyor. Tüm bu parçalar, parçalara ayrılarak yatay bir şekilde taşınıp kaldırılabiliyor ve en önemlisi de tasarımlarında mümkün olduğu kadar az atık madde kullanılıyor. Mimar bu özel mobilyaları şöyle tanımlıyor, “Onları anlamak için sadece iki dakikalık orta bir algı yeterli.”

Her bir parça beş ana parçadan meydana geliyor. Stummel’a göre bu rakam bir tasarımcının bir mobilyada yakalaması gereken sağlamlık için son derece yeterli. Ancak bu mobilya parçalarının yapımı uzun zaman alıyor. İngiltere’de imal edilen mobilyaların deri yastıkları bile, neredeyse sıfır atık ile üretilmiş.

Mimarın bu mobilyalar için çıkış noktası bir ev alışverişi. Eşiyle birlikte Shepherd's Bush’taki evleri için mobilya arıyorlar ve yeterince konforlu, çevre dostu bir model bulamıyorlar. Zekayı lüks deri malzemeyle birleştiren mimarın bu işi, aslına bakarsanız içinde bulunduğumuz yeni ekonomik durum için dahiyene bir fikir. Nomad serisinin ne çiviye, ne tutkala ihtiyacı var. parçaları bir araya geçirmeniz yeterli!