Dalida: Her Wardrobe On and Off-Stage 

10 Mayıs 2017

Dalida’ya şarkıcılık ve oyunculuk kariyeri boyunca eşlik eden sahne kostümleri ve kişisel giysileri The Palais Galliera’da sergileniyor.

“Dalida’yı hazırlamak, Cannes Film Festivali’ne film yıldızlarını hazırlamak gibiydi.” Jean-Claude Jitrois

1933 yılında Yolanda Cristina Gigliotti ismiyle İtalyan bir ailenin çocuğu olarak Mısır’da dünyaya gelen Dalida, 1954 yılında Miss Egypt seçildikten sonra parlak şarkıcılık kariyerine adım attı. Çocukluğundan beri bir film yıldızı olmayı hayal eden Kahire’li genç kız, Miss Egypt’in açtığı kapıyla hem sahnelerde hem de sinema perdesinde başarılı oldu. Ölümünden önce 170 milyondan fazla plak satışı, Avrupa, Orta Asya ve Japonya’da elde ettiği büyük başarısı, 10’dan fazla dilde söylediği şarkıları, 70 adet altın plağı, rol aldığı filmleri ve dünya çapındaki konserleriyle arkasında büyük bir iz bıraktı.

Aramızdan ayrılışının 30. yılında The Palais Galliera, Dalida’yı anmak için sahnede ve özel hayatında giydiği kıyafetleri sergiliyor. Koleksiyona ait bütün kıyafetlerin Dalida’nın erkek kardeşi Orlando tarafından bağışlandığı sergide, Dalida’nın şöhret basamaklarını tırmanırken stilini şekillendiren parçalar yer alıyor. Gerek haute couture, gerek prêt-à-porter olsun, her zaman en seçkin modacılar tarafından giydirilen Dalida, “Bambino” şarkısıyla Bobino’da giydiği Hollywood stili, kırmızı straplez Jean Dessès elbisesiyle ilk defa “Dalida” kimliğini yarattı. Bu yüzden de Jean Dessès’nin tasarladığı elbise, şarkıcının erken dönem kariyeri ve yükselişinin simgesi olarak müzenin salon d’honneur’ünde ziyaretçilerini karşılıyor. Koleksiyonun geri kalanını ise mini elbiseler, sahne kostümleri, fotoğraflar, plaklar ve hippie kıyafetler oluşturuyor.

Dalida, kırmızı straplez Jean Dessès elbisesi içinde

1950’lerin New Look of Dior’u ile ünlenen Dalida, 1960’lar ve 70’lerde Yves Saint Laurent, Balmain ve Louis Azarro gibi büyük tasarımcılar tarafından giydirilerek tarzını geliştirmeye devam etti. 1980’li yıllarda ise Michel Fresnay’in göz kamaştırıcı disko kıyafetlerini taşıyan Dalida’nın stiline katkıda bulunan başka bir tasarımcı Jean-Claude Jitrois, ünlü şarkıcı ile olan tecrübesini şöyle aktarıyor: “Dalida’yı hazırlamak, Cannes Film Festivali’ne film yıldızlarını hazırlamak gibiydi.”  

Sanatçının film kostümleri ve filmlerinden parçaların gösterildiği the salle carrée’de sonlanan sergi, 13 Ağustos’a kadar devam edecek. Müzenin açık olduğu saatler ve ulaşım bilgilerine ulaşmak için Paris’teki The Palais Galliera’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.