Damak Tadını Bir Üst Kademeye Taşıyan Mekan; Zuni Cafe

11 Mart 2019

Judy Rodgers’ın önderliğinde büyük bir başarı gösteren Zuni Cafe, yıllar geçmesine rağmen hala popüler bir destinasyon olmaya devam ediyor.

Eğer yolunuz San Francisco’ya düşerse yoldan geçen herhangi birini restoran önerisi almak için durdurduğunuzda söyleyeceği ilk yer Zuni Cafe olacaktır. Pahalı ve şaşaalı menüsü ile göz dolduran bir yer olmamasına rağmen açıldığı tarih olan 1979’dan beri oldukça rağbet gören bir mekan.

 

Dış mimarisinde kullanılan tuğlalarla, parlak pasifik ışığının içeriye süzülmesine izin veren yüksek pencereli bu mekan, her zaman eklektik bir kalabalığın dikkatini çekmeyi başardı. Buranın müdavimleri arasında yer alanlar ise genellikle; avukatlar, sanatçılar, öğrenciler, gezginler, politikacılar ve özgür ruhlar.Kurucu şef Billy West, başlangıçta sadece bir vitrinli mutfakla yola koyuldu fakat mücadeleci ruhu sayesinde pes etmeden Zuni Cafe’yi günümüz popülaritesine ulaştırmayı başardı. Tabi bunda başlangıçta Zuni için oldukça mükemmel bir özgeçmişe sahip olan aşçı Judy Rodgers’ın da payı büyük. Rodgers bir yılını Fransa’da geçirdikten sonra tek bir şeye ikna olmuştu, o da Zuni için Fransız ve İtalyan mutfağının birleştirildiği mevsimsel bir mutfak oluşturmaktı.

 

Rodgers akıllıca ve her bütçeye uygun kaliteli bir menü yarattı ve bu menünün lokomotif lezzeti Sezar salata oldu. Daha sonraları ise menüye eklenen Kereviz ve Parmesan'lı Ev Yapımı hamsi, eterik Ricotta Gnocchi, Çikolata Gâteau Victoire ve Espresso Granita gibi diğer özel yemekler de kalıcı favoriler arasında yerlerini almaya hak kazandılar.
Üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına rağmen Bayan Rodgers’ın kızarmış tavuğu, 30 yıl sonra hala menüde, odun ateşi üzerinde kavruluyor ve hazırlanması bir saat sürüyor. Hazırlanan tüm yemeklerde aynı özen ve tertibi görebilmek mümkün.


2002 yılında yayınlanan 500 sayfalık “The Zuni Café Cookbook” ta, Bayan Rodgers, her tarifi açıklamak, bilgisini ve tutkusunu paylaşmak için büyük çaba harcadı. Kitapta bir hamburger tarifi için üç sayfa ayıran Rodgers’ın yemeklerinde ki detaycı ve titiz yapısını buradan anlamak hiçte zor değil. Favorilerden biri olan Zuni Burger’dan bahsederken onu ‘Tutkunun Yenilebilir Hali’ olarak betimliyor.


Eğer bir gün Zuni Cafe’yi ziyaret ederseniz taze sıkılmış limonlar eşliğinde servis edilen Margarita’sından içmeyi ihmal etmeyin. ( Bu arada eğer çok beğenirseniz tarifini barmenlerden isteyebilirsiniz ) .