Damien Hirst'ten Afrika Sahilinde Batan Bir Geminin Hikayesi

03 Mayıs 2017

Damien Hirst, "Treasures from the Wreck of the Unbelievable" sergisiyle Venedik'te

"Mermer, kristal ve bronz gibi malzemeler kullanılarak yaratılmış eserler, 2000 yıl önce Doğu Afrika sahilinde batan bir geminin hikayesini anlatıyor."

Young British Artists akımının en önemli isimlerinden Damien Hirst "Treasures from the Wreck of the Unbelievable" adlı yeni sergisini açtı. Sergi Venedik'te Pinault Vakfı'nın iki farklı mekanında gösteriliyor. Çok katmanlı bir labirent gibi kurgulanan sergi, hikayeler, objeler, film ve fotoğraf gibi farklı medium’ları bir araya getiren dev bir yerleştirme. Mermer, kristal ve bronz gibi malzemeler kullanılarak yaratılmış eserler, 2000 yıl önce Doğu Afrika sahilinde batan bir geminin hikayesini anlatıyor. Çok önemli bir koleksiyonere ait olan gemi, o tarihte bilinen bütün medeniyetlere dair bir koleksiyonu sergilenmek üzere taşırken batmış… 2008 yılında batık gemi keşfedilene kadar da mavi derinliklerde kalmış.


İnanılmazın Enkazından Hazineler”, aynı zamanda sanatçının 10 yıl aradan sonra açtığı ilk büyük kişisel sergisi olma özelliğini de taşıyor. Uzun yıllardır bu sergiye hazırlanan Hirst, İtalya’da en son 2004 yılında bir kişisel sergi açmıştı.


"Treasures from the Wreck of the Unbelievable", 2017 yılı sonuna kadar Palazzo Grassi ve Punta Della Dogana'da yer alacak.