Damien Hirst'ün Yeni Yapay Zeka Projesi

27 Nisan 2023

Koleksiyonerlerin kendi resimlerini yapmalarını sağlayan Damien Hirst imzalı yeni yapay zeka projesi, ünlü sanatçıya dokuz günde 20 milyon dolar kazandırdı.

Damien Hirst'ün yapay zeka tarafından üretilen eserlerinden oluşan en son projesi ‘’The Beautiful Paintings,’’ İngiliz sanatçı ve teknoloji iş birlikçisi HENI için kazançlı bir girişim olduğunu kanıtladı. 10 Nisan'da sona eren ve dokuz gün süren satışta ünlü sanatçı Hirst, 5.508 resim (5.109 fiziksel sanat eseri ve 399 NFT) sattı ve 20.9 milyon dolar gelir elde etti.
Proje, Hirst'ün 1990'lardan kalma Spin resimlerinin dijital bir remiksinden oluşuyor ve yapay zeka yoluyla kanalize edilmiş olsa da koleksiyonculara önemli ölçüde yaratıcılık sunuyor. 


HENI'nin gösterge tablosunu kullanan koleksiyoncular, üretmek istedikleri işin renklerini, stilini, boyutunu ve şeklini belirleyebiliyorlardı. Sanatın sınırlarını zorladığını ve insanları şaşırttığını iddia eden “The Beautiful Paintings,” HENI tarafından 2010'ların başında Nikeid'de bir çift spor ayakkabıyı özelleştirmeyi anımsattı. 
Hirst'ün çalışmalarından en büyük boyut olan, aralarından en kazançlı olan olarak 11.6 milyon dolar kazandırdı. Koleksiyon üzerine yazdığı The Currency: Chronicles adlı kitabına göre proje sanatçıya 89 milyon dolardan fazla para kazandırdı.


Hirst, ayrıca bu çalışma ile fiziksel çalışmaların dijital olanlardan daha popüler olduğunu kanıtladı. Oluşturulan çalışmaların yüzde 10'undan azı NFT'LERDİ. Fiziksel eserlerin kalıcı popülaritesine ilişkin bu nokta, Hirst'ün fiziksel ve dijital sanat çizgisini kapsayan önceki projesi olan 2021'in Para Birimi’nde de kanıtlandı. Koleksiyonerlere aynı çalışmanın fiziksel ve dijital bir versiyonu verildi ve ardından bunlardan birini yakmak zorunda kaldılar. Çoğunluk, fiziksel eserler için nft'lerini bırakmayı seçti.


1980'lerin sonlarında, yükselen genç İngiliz sanatçıların bir parçası olarak sanat dünyasının büyük ilgisini çektiğinden beri, Hirst'ün çalışmaları koleksiyoncular tarafından değerli bir yatırım olarak görülmeye başlandı. 


İlginç bir şekilde, Hirst kendi kendisinin en büyük koleksiyonerlerinden biri oldu ve bazı kişilerin piyasa manipülasyonu olarak etiketlediği bir eylem olan kendi işini geri almak gibi olağandışı piyasa uygulamalarına girerek tartışmalara yol açtı. Tüm eleştirilere rağmen, çalışmaları koleksiyonerleri ve yatırımcıları fazlasıyla çekmeye devam ediyor.