Daniel Roth Geri Döndü

30 Mart 2023

İsviçre merkezli lüks saat üreticisi Daniel Roth imzalı yeni tourbillon, kaynağı 1980'lere dayanan orijinal modele saygı duruşunda bulunuyor.

İsviçre merkezli lüks saat üreticisi Daniel Roth tourbillon sistemine sahip yeni bir saat ile geri döndü. 2000 yılından bu yana Bulgari'ye ait olan marka, artık La Fabrique du Temps'in yardımıyla bağımsız olarak saat tasarımları üretmeye devam edecek.Usta saat tasarımcıları Michel Navas ve Enrico Barbasini tarafından kurulan ve daha sonra 2011'de Louis Vuitton tarafından satın alınan La Fabrique du Temps, Daniel Roth'un "saat bir sanat eseridir" mottosunu koruyan ve yetenekli zanaatkarlardan oluşan küçük bir ekipten oluşuyor. Yeniden bağımsızlığına kavuşan Daniel Roth markasından çıkan ilk model ise markanın kurucusu Roth'un tasarladığı ikonik tourbillon'un yeni bir yorumu. 
Enrico Barbasini, "Markanın kökenine ve saat işçiliğine saygı duymak bizim için ayrıca önemli, çünkü ikimiz de Daniel'in uzun zamandır arkadaşıyız" diyor. "Birçoğumuz Daniel'i sektörde çok önemli bir figür olarak görüyoruz, kendisi çağdaş ve bağımsız saatçiliğe her anlamda öncülük etti" sözlerini ekliyor.


Saat kültürü ile derinden ilişkili bir ailede doğan Daniel Roth, 1989'da kendi markasını kurdu. Sınırlı üretim yapmasına rağmen, çalışmaları çift elips kasalardan keskin bir şekilde işlenmiş ince çizgili guilloché kadranlara kadar inanılmaz derecede çeşitliydi. Roth, 1990'larda Franck Muller, Roger Dubuis ve Francois-Paul Journe gibi isimlerin yanı sıra bağımsız saatçiliğin en önemli marka isimlerinden biriydi. Roth, 8 günlük güç rezervine sahip tourbillon, anlık sonsuz takvim ve üretimdeki tek otomatik dört vuruşlu kol saati olan Westminster Grande Sonnerie Carillon dahil olmak üzere kompleks saatleri ile tanınmaya başladı.


Markanın yeni tourbillon'u bu mirasa saygı duyuyor. Saatin imzası olan çift elips kasa yeni modelde de korunuyor. Bu tasarım sadece estetik açıdan çarpıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda pratik bir amaca da hizmet ediyor. Tourbillon saatler yerçekiminden kaynaklanan sapmaları dengeleyen özel bir mekanizma ile üretiliyorlar. Fransızca bir kelime olan tourbillon Türkçe'de "kasırga" anlamına geliyor. Sarı altınla tamamlanan kasa, ikonik şeklin ergonomisini iyileştiren küçük güncellemelerle rafine edilmiş. 


Sadece 20 adetle sınırlı olan Tourbillon Souscription'ın fiyatı 153 bin dolardan listeleniyor. Koleksiyon teslimatlarının 2024'ün başlarında yapılması planlanıyor.