Danimarka’nın Dikkat Çeken Açık Hava Banyosu: Dyppezone

11 Şubat 2022

Dyppezone, yerel halkı en yaratıcı şekilde manzaranın tadını çıkarmaya davet eden kullanışlı, lüks ve duyarlı bir tasarım harikası.

Kopenhag'ın berrak limanında yüzen, sürdürülebilir, hareket eden bir açık hava banyosu… Maritime Architecture Studio ve Foxtrot design iş birliğinde ortaya çıkan “Dyppezone”, Danimarka başkent sahilinde yıl boyunca lüks bir banyo keyfi için tasarlandı.

Her er byens nyeste badezone: Åben året rundt og kan flyttes efter behov |  TV 2 Lorry

Bir havuz etrafına yerleştirilmiş sekiz yüzebilen modülden oluşan tasarım, mevsimine göre ayarlanabilen bir altyapıyla donatıldı. Hem yaz hem de kış aylarında kullanılması tasarlanan yapı, Kopenhag Limanı'ndaki kalıcı yüzme alanlarından farklı olarak liman çevresinde kolayca hareket edebilen mobil bir oluşum. Mevcut yüzme alanlarında veya rıhtım kenarına kurulan etkinlikler ve saunalarla bağlantılı olarak istenilen yere taşınabiliyor.

Ayarlanabilir modülleri sayesinde de hem yazları çocuk havuzu hem de kışın soğuk su havzası olarak kullanılabiliyor. Yerel halkı manzaranın yaratıcı bir şekilde tadını çıkarmaya teşvik etmeyi amaçlayan tasarım projesi, mimar Magnus Maarbjerg ve Marshall Blecher’in Danimarka’ya kazandırdığı keyifli bir olanak.

Sürdürülebilir Orman Yönetim Konseyi onaylı kereste ile kaplı Dyppezone, "limanda yüzmek için rahat ve güvenli bir yol arayan tüm Kopenhaglılar için ücretsiz.