Dante 2019’un en iyi barı seçildi

09 Ağustos 2019

100 yıldan uzun süredir New York sakinlerinin en sevdiği mekânlar arasında yer alan Dante 2019’un en iyi barı seçildi.

New York’un sembol yapılarından biri olarak tescillenen ve 104 yıldır aynı lokasyonda farklı konseptler ile hizmet veren Dante 2019 Spirited Ödülleri’nde Dünya’nın En İyi Barı ve Amerika’nın En İyi Restoran Barı ödüllerini aldı. New Orleans’ta gerçekleşen ödül töreninde Dante, Gramercy Tavern, Houston's Better Luck Tomorrow, ve Louisville's Silver Dollar gibi güçlü rakipleri geride bırakmayı başardı. Dante geçen sonbaharda da Dünyanın En İyi 50 Barı listesinde dokuzuncu sıradaydı.


Greenwich Village’ta 104 yıl önce bir İtalyan restoranı olarak kapılarını açan Dante 2015 yılında Naren Young tarafından satın alınarak orijinal ruhuna sadık bir şekilde sadece mahallesinin değil tüm New York’un dikkatini çekmeyi başardı. Young her ne kadar Dante’yi bir kokteyl barına dönüştürmeyi amaçlasa da mekânın İtalyan mutfağına ve menüsüne dokunmadan konuklarına şehrin en gözde kokteyllerinin yanında rafine ve elegan aperatifler sunmaya devam etti.


Zamanında Ernest Hemingway’den Robert Mapplethorpe ve Patti Smith’e kadar birçok sanatçı ve ilham veren ismi ağırlayan Dante, Young’ın önderliğinde birkaç yıl içerisinde hem kendine has İtalyan notalarını korudu hem de dünyanın en iyi barı olmayı başardı.


Dante’yi özel yapan özelliklerin başında şüphesiz eşsiz atmosferi geliyor. Duvarlarını kaplayan, 20. yüzyılın başına ait karoları, havalı barmenleri ve samimi ve davetkar ortamıyla Dante’nin New York’luların en sevdiği bar olmasına şaşmamak gerek.

Singapur’un ünlü barı Atlas da gecede ödül alanlar arasındaydı. En İyi Uluslararası Kokteyl Barı Ödülü’ne layık görülen Atlas Paris’in en ünlü barlarından Le Syndicat ve Londra’daki Three Sheets’i geride bırakmayı başardı. Ödül töreninin Amerika kategorisinde öne çıkanlar ise New York merkezli barlar oldu. Dante’nin yanı sıra New York’un gözde mekânları Katana Kitten ve Attaboy da ödüle layık görüldü.