David Bowie’nin Bir Portresi

02 Şubat 2019

21 yıllık tasarım serüveninin ardından gerçekleşen “A Portrait of DB”, David Bowie’den ilham alıyor.

"Tokyo'daki çocuk odasındaki Bowie posterinde, bir araba logosuna benzeyen “db” harfleri olan tasarımcı ilk ilhamını buradan aldığını hatırlıyor."

Sanattan yola çıkan “A Portrait of DB”, David Bowie'nin ve müziğinin bir ifadesi olarak tasarlandı. Hayata geçmesi yaklaşık 21 yıl süren konsept otomobil, bu ay Paris'teki Festival Automobile International konsept otomobil fuarında yer alacak.

Büyük format 3D baskı uzmanı Marie 3D ve tanınmış otomobil tasarımcısı Takumi Yamamoto ortaklığında, dünyanın ilk tam ölçekli 3D baskı konsept otomobili tamamlandı. David Bowie'ye ithaf edilen otomobil, 31 Ocak - 3 Şubat tarihleri arasında fuarda görülebilecek.

Tokyo'daki çocuk odasındaki Bowie posterinde, bir araba logosuna benzeyen “db” harfleri olan tasarımcı ilk ilhamını buradan aldığını hatırlıyor. Forbes’e verdiği röpörtajda arabanın tasarımcısı Takumi Yamamoto, “İlk eskizimdeki tarih Nisan 1997'yi gösteriyor. Henüz bir araba tasarımcısı değildim. O zamanlar Tokyo'daki odamın duvarında, David'in son albümünün "d" ve "b" harfleri ile oynandığı bir posteri vardı. Bana göre, "db" bir araba amblemine benziyordu. Bu bana bir 'işte bu' hissi verdi ve o an onun yeteneği ile yeteneğimi karıştırmam ve onun için bir araba tasarlamam gerektiğini anladım!” diyor.

Yamamoto, aynı zamanda Gran Turismo için on yıl önce oluşturulan Citroën’in fütüristik ‘GT’sini tasarlamasıyla tanınan eski bir PSA Peugeot Citroën tasarımcısı. On yıllar sonra, şimdi Paris'te bağımsız bir araba tasarımcısı olarak çalışan Yamamoto, nihayet bu hayalini hayata geçirdi.

Projenin diğer önemli oyuncuları Cyrille Ancely ve Alexandre Larnac. “Bir Bowie şarkısını arabanın bazı bölümlerine uygulayabileceğimiz parametrik bir model yaratacak bir algoritmaya dönüştürmeye baktık” diyor Ancely. Bu proje için, Bowie’nin şarkılarından arabanın şeklini yönlendiren anahtar kelimeler çıkardılar. Bilgisayar destekli görüntü sanatçısı ve endüstriyel tasarımcı Alexandre Larnac, görseller üzerinde çalıştı. Bir sonraki aşama, yazıcı için kaynak bulmaktı. Büyük bir şans olarak, pazardaki en büyük 3D yazıcı olan Marie 3D’nin Massivit 1800'nun sahibi Philippe Marie, bunu yeni teknolojilerini tanıtmak için bir fırsat olarak gördü ve böylece Bowie arabası sponsorluk aldı.

Bu yeni 3D konsept prototip üretim metodu, otomobili oluşturmak için Yamamoto’nun yaratıcı ve duygusal rüyası için kusursuz ifade imkanı sağladı. Karmaşık dış gövde, şarkıcının değişken görüntüsüne saygı duyan çeşitli bakış açılarından farklı görünümlerle tasarlandı, Bowie’nin lirik ve müzikal mesajının saflığını yansıtacak şekilde kristaller seçildi.

Yamamoto, gelecekte bu konuda daha fazla girişimde bulunabileceğini düşünüyor. Bu gerçekleşirse, takımın Bowie arabasını bir sonraki seviyeye nasıl götürdüğünü görmek ilginç olacak. Şimdiye kadar proje, araba tasarımındaki teknolojinin gelişimini yansıtıyor.