David Chipperfield Architects Works

23 Mayıs 2018

David Chipperfield’in mimari yaklaşımının muhteşem bir özeti olan sergi, sanatçının dünyanın dört bir yanındaki stüdyolarından işlerini Vincenza’da buluşturuyor.

"Bu sergi, kesinlikle takım ruhunun önemini parlatıyor, Chipperfield stüdyonun çalışanları tarafından imzalanmış bir tür manifesto olarak sergi alanında yer alıyor."

Vincenza’da yeni açılan David Chipperfield Architects Works 2018 isimli sergi, ne bir retrospektif ne de mimarın işlerini kibirle ortaya koyan bir proje. Çok dikkatli bir şekilde orkestra edilmiş olan bu birçok katmanlı sergi, bir dâhinin zekasını ve yeteneğini kutluyor desek daha doğru olur.


Sergi, Vicenza'daki Basilica Palladiana'da yer alıyor.


Dünyanın dört farklı noktasında, Londra, Berlin, Milano ve Şangay stüdyolarından seçme işlerin yer aldığı sergide, mimarın karakteristik yapısını sergilediği işler seçilmiş.

Amorepacific Merkez Binası, Seul, Güney Kore

Inagawa Cemetery Şapeli ve ziyaret merkezi, Hyogo, Japonya

Halen yapımı devam eden veya yakın zamanda bitmiş olan 17 projesi, mimarın yaklaşımını, metodunu anlatırken, bir yandan da yaratımın birçok ihtimali olduğunun altını çiziyor. Sıradan olanın nasıl yeniden düşünülebileceğini, mümkün olanın kuvvetini tasvir ediyor. İşleri sayesinde görebiliyoruz ki Chipperfield için en önemli olan şeylerden bir tanesi, toplumun mimariye olan ilgisini her zaman taze tutmak.

Cava Arcari, Zovencedo, İtalya.

Sergi boyunca mimarın 2012 yılında Venice Architecture Biennial’in küratörü olarak yaptığı konuşma sırasında vurguladığı ‘common ground’ yani ‘ortak alan’ fikrinin de geri dönüşüne şahit oluyorsunuz. Bu sergi, kesinlikle takım ruhunun önemini parlatıyor, Chipperfield stüdyonun çalışanları tarafından imzalanmış bir tür manifesto olarak sergi alanında yer alıyor.

Brioni mağaza tasarımı.

Alandaki narin ışıklandırmalar, modellerin, fotoğrafların, dokümanların ve teknik çizimlerin üzerine vuruyor. Her bir stüdyo mimarın tasarım konseptine ve onları özel yapan taraflarına ayna tutuyor. Milano’daki stüdyo Maison Valentino butikleri için yaratılan modelleri ve materyal seçimlerini, Şangay stüdyosu, Anji’deki Zhejang Museum of Natural History’nin büyük çizimlerini ve belgesel videosunu sunuyor. Berlin stüdyosu Zürih’te yapılan Kunsthaus’u yaratıcı çalışma sürecindeki her aşamanın farklarını vurgulayan bir yerleştirmeyle ve Londra’daki ana stüdyo ise Hoxton Press Headquarters kulelerinin çizimden gerçeğe nasıl dönüştüğünü adım adım anlatıyor.