David Hockney Dünyasına Yolculuk

07 Aralık 2017

Paul Kasmin Gallery, Hockney’nin yarım asra yayılan işlerine ev sahipliği yapıyor.

"İyi bir gözlemci olan Hockney’nin etkileyici manzara betimlemeleri, düzenli aralıklarla aynı lokasyonu ziyaret ederek mevsim geçişlerini izlemesine dayanıyor."

İngiliz Pop Art akımının öncülerinden David Hockney, fotografik kolajları, sahne tasarımları, çarpıcı çizimleri ve çeşitli mecradaki çalışmalarıyla günümüzdeki birçok sanatçı ve sanatseveri hala etkilemeye devam ediyor.

Paul Kasmin Gallery, Hockney’nin çok özel portrelerinden, the Royal College of Art’taki öğrencilik yıllarında çizdiği set tasarımlarına kadar, sanatçının 1961 ve 2009 yılları arasında ürettiği geniş bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. Hockney’nin galeri ile düzenlediği ikinci solo sergisi olan “David Hockney: Works on Paper”, sanatçının kağıt üzerine yaptığı çalışmalara yer veriyor.

Fotoğraf: Christopher Stach

Fotoğraf: Christopher Stach

Galerinin seçkiye dahil ettiği eserler arasında Hockney’nin manzara çizimleri de bulunuyor. Esasında sanatçının manzara ve doğanın evrelerine karşı tükenmeyen merakı, 1999 yılında doğduğu şehir Bradford’un yakınlarındaki East Yorkshire’a dönmesiyle başlıyor. İyi bir gözlemci olan Hockney’nin etkileyici manzara betimlemeleri, düzenli aralıklarla aynı lokasyonu ziyaret ederek mevsim geçişlerini izlemesine dayanıyor.

David Hockney, kağıt üzerine kara kalem, 2009

David Hockney, Portrait of Kas and Jane, 1965

David Hockney’nin 60’lı ve 70’li yıllarda ürettiği ve çoğunlukla seyahatleri ile arkadaşlarını yansıtan eserler, sanatçının karakteristik ve yenilikçi stilinin gelişme yolculuğunu gözler önüne seriyor. 1981’de resmedilen Peter Langan portresinde ise Hockney’nin kompozisyon ve inovatif çizgilerinin giderek daha da ustalaştığı görülüyor.

David Hockney, Peter Langan Seated in Odin's ve David Hockney, Mo, Paris

13 Ocak
’a kadar devam edecek olan “David Hockney: Works on Paper” sergisi, aynı zamanda Metropolitan Museum of Art’taki büyük retrospektif ile aynı zamana denk geliyor.