David Zwirner’in Donald Judd Retrospektifi

16 Kasım 2020

David Zwirner Galeri’nin New York Museum of Modern Art ile eş zamanlı olarak sunduğu Donald Judd'a adanmış kapsamlı retrospektif sergi, Judd'un eserlerinden özel bir seçkiye odaklanıyor.

David Zwirner Galeri’nin New York Museum of Modern Art ile eş zamanlı olarak sunduğu Donald Judd'a adanmış kapsamlı retrospektif sergi Donald Judd - Artworks: 1970–1994,  Judd'un eserlerinden özel bir seçkiye odaklanıyor.


Büyük felsefi ifadelere başvurmadan basit bir çalışma yaratma yaklaşımıyla, Judd, nesneleri birincil ifade etme yöntemi olarak tanımlayan bir görsel hazine oluşturmak için temsili heykelin klasik ideallerinden kaçındı. Çalışmalarının çabasız kalitesi, Judd'un renk, form, malzeme ve mekana olan yoğun ilgisini öne çıkararak, onu savaş sonrası dönemin en önemli Amerikalı sanatçılarından biri konumuna getiriyor.

Yapıtları son derece deneysel olan Judd, materyallerini, dizilimini ve formatlarını değiştirerek sıklıkla kendi aksiyonlarına meydan okurdu. Sanatçının 1987'de tanımladığı gibi, “Yapıtlarımın mantığı konusunda çok titizim. Ancak mantığı yalnızca belirli bir noktaya kadar dikkate almalısınız, çünkü sonuçta tüm ilginç şeyler bunun dışında kalır."


 

Judd Vakfı'nın sanat direktörü Flavin Judd'un küratörlüğünü yaptığı sergi, Judd tarafından 1986'da tasarlanan, otuz duvara monte kontrplak kutudan oluşan sanatçının en büyük ve en karmaşık enstalasyonlarını da içeriyor. Sergi, en son New York’ta, Judd’un Whitney Museum of American Art’taki 1988 kişisel sergisinde sunulan ilk enstalasyona uygun olacak şekilde; hem matematiksel hem de görünür olan karmaşık bir iç mantığa göre organize edildi.

 

Diğer çalışmalar arasında, Cor-ten çelik, bakır, kontrplak, fırçalanmış alüminyum ve emaye alüminyum gibi malzemelerden yapılmış Judd'un en tanınmış formlarından bazılarının varyasyonları yer alıyor. Sergi, 12 Aralık 2020’ye kadar ziyarete açık.