DELFINA DELETTREZ Fendi ile Zamanın Damlaları

17 Mayıs 2017

Delfina Delettrez, 2017 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu “Drops” ile 24 Mayıs'ta ISTANBUL'74'te

"Organik ve yenilikçi malzemelerin değerli taşlarla bir araya gelmesinden oluşan modern, cesur ve eğlenceli tasarımlarıyla öne çıkan tasarımcı, bu yıl Forbes’un ‘30 Under 30’ listesine giren isimler arasındaydı."

1987 yılında dünyaya gelen Delfina Delettrez Fendi, İtalya, Brezilya ve Fransa’da yetişti. Kısa bir süre kostüm tasarımına yoğunlaşan Delettrez, hamilelik döneminde fiziksel hareketlerinin kısıtlanması nedeniyle eğitimini yarım bıraktı. Kızı henüz birkaç aylıkken markasının lansmanını yapan Delettrez’in güçlü duruşu ile tutarlı ve yenilikçi çizgisi hiç şüphesiz Fendi markasının köklü mirasının etkisini taşıyor. Markanın ruhuna tamamen yansıyan tavır, markayı çağdaşı birçok mücevher markasından ayırıyor.

Roma’da yaşayan ve çalışan Delfina Delettrez, 2007’de kendi ismiyle kurduğu markasının açılışından bu yana tasarımlarındaki sürrealist yaklaşımı ve malzeme kullanışındaki çeşitlilik, doğal ikonografi (eller, gözler, arılar ve dudaklar gibi) ve farklı anatomik figürlere yer verişiyle dikkat çekiyor. Markanın değerli taşları kullanış biçimi mücevheri adeta bedeni saran değerli illüzyonlarmış gibi gösteriyor.
Organik ve yenilikçi malzemelerin değerli taşlarla ve geleneksel İtalyan zanaatı anlayışıyla bir araya gelmesinden oluşan modern, cesur ve eğlenceli tasarımlarıyla öne çıkan Delettrez, bu yıl Forbes’un ‘30 Under 30’ listesine giren isimler arasındaydı.

Akbank Private Banking
'in desteğiyle 24 Mayıs'ta ISTANBUL'74'ün Galatasaray'daki galerisinde açılacak Drops 2017 İlkbahar-Yaz koleksiyonuna ait mücevher sergisinde, Delettrez'in insan anatomisiden esinlenerek tasarladığı mücevherlerin büyük beğeni toplayacağı kesin. Koleksiyonda, değerli materyallerden oluşan spiral biçimli bilezikler ve kinetik özellikler taşıyan çok katmanlı yüzükler, İtalyan geleneğinin yüzlerce yıllık geçmişi olan mükemmelliyetçi tavrıyla beraber güncel bir yorumla yeniden şekillendiriliyor.


Mücevherlerini alışılmadık bir şekilde teşhir etmesiyle dikkat çeken Delettrez'in "zamansızlık" kavramını ön plana çıkardığı 2014 İlkbahar-Yaz koleksiyonu "Never Too Light", ISTANBUL'74'ün yeni sanat galerisinin açılışında yükselen ve alçalan yemek tabaklarında sergilenmişti. "Never Too Light" aynı zamanda, Delettrez'in Türkiye'deki ilk projesi olma özelliğine sahip.
Delfina Delettrez'in Londra'daki mağazası, Resimler: Mark Cocksedge