Demeulemeester’den ev koleksiyonu

20 Eylül 2019

Belçikalı moda tasarımcısı Ann Demeulemeester porselen, cam, bıçak ve masa örtülerinden oluşan yeni koleksiyonunu tanıttı.


Moda tasarımcılarının farklı alanlarda değişik işlere imza atması günümüzde sıklıkla karşılaştığımız bir gelişme. Fakat Belçikalı tasarımcı Ann Demeulemeester, yeni koleksiyonuna modadan bir hayli farklı bir alanda yaratmayı tercih ediyor. İki hafta önce Paris’te gerçekleşen Maison & Object mobilya fuarında yeni koleksiyonunu tanıtan Demeulemeester işlerini yakın takip edenlerin beğenisini kazanmayı başardı. 


Koleksiyon için Belçikalı ünlü dekorasyon ve ev aletleri üreticisi Serax işe işbirliğine giden Demeulemeester, marka ile porselen, cam, bıçak, masa örtüsü ve aydınlatma ürünlerinin yer aldığı iki farklı koleksiyon hazırladı. 


Koleksiyonun porselen parçalarının prototiplerini evinin arkasında kendisine kurduğu atölyede tamamlayan Demeulemeester porselen işlerinde ustalaşmak için uzun yıllar boyunca ders aldığını ve bu işte uzmanlaştığını itiraf ediyor. Daha önce Vincent Van Duysen, Paola Navone, Piet Boon ve Roos van de Velde gibi tasarımcılar ile farklı koleksiyonlara imza atan Serax’ın CEO’su Axel Van den Bossche de Demeulemeester’in koleksiyonun markanın şu ana kadar çıkardığı en kapsamlı koleksiyon olduğunun altını çiziyor. 


Siyah ve beyazın hâkim olduğu koleksiyonda Demeulemeester, en önemli dokunuşun porselen parçalardaki kırmızı renkli fırça izleri olduğunu söylüyor. Uzun süren denemeler sonucu geliştirdiği teknik ile fırça izlerini porselene transfer etmeyi başaran Belçikalı tasarımcı, Serax’ın zanaatkârlarının tekniği doğru anlamalarını sağlamak için bir video bile hazırlamış. Bu ufak dokunuş ile koleksiyondaki her parça bir diğerinden farklı ve bir o kadar özel olmuş. 

Demeulemeester’in hazırladığı bıçak seti de mat, siyah paslanmaz, mat antrasit çelik ve paslanmaz çelik olmak üzere dört farklı seçenek sunuyor. El yapımı bıçakların her biri rahat kullanımı amaçlarken aynı zamanda uzun ömürlülük vadediyor. 


Cam parçalar için ise tasarımcı ilhamını 1870 ve 1940 arasında üretilen renkli camlardan almış. Cam koleksiyonunda siyah ve beyazdan daha fazlasını yapmak isteyen Demeulemeester, koleksiyonun bu kısmında farklı renkli camlardan ürettiği bardaklar ile koleksiyona farklı bir hava katmayı başarmış. 

Işıklandırma koleksiyonu ise küp bloklar şeklinde tasarlanmış. İki parçadan oluşan ışıklandırma koleksiyonunda yine siyah ve beyazlar öne çıkarken degrade boyanmış camlar sayesinde aydınlatmanın kullanıldığı odaya daha sofistike bir atmosfer kazandırması amaçlanmış.