Deniz ürünlerine bitkisel alternatif

12 Ekim 2021

Teknoloji şirketi Aqua Cultured Foods mikrobik fermantasyon yöntemi ile deniz ürünlerine vegan bir alternatif sunmaya hazırlanıyor.

Önümüzdeki yüzyılda dünyamızı kurtarabilmek ve gezegenimizi yaşanılabilir tutmak için günlük hayatımızda yaptığımız seçimler oldukça önemli. Bu kapsamda yılladır teknoloji şirketleri laboratuvar ortamında besin değeri yüksek ve doğa dostu et ve süt ürünleri benzerlerini üretmeye çalışıyorlar. Bu akıma son katılan da Aqua Cultured Foods oldu. 

Deniz ürünlerine sürdürülebilir alternatifler yaratmayı amaçlayan teknoloji şirketi Aqua Cultured Foods özel bir mantar türünü kullanarak mikrobik fermantasyon yöntemi ile tat olarak ton balığı, alabalık, kalamar ve karides benzeri ürünler üretmeyi başardıklarını açıkladılar. Patent başvurusu yapan ve gelecek yıldan itibaren seri üretime geçmeye hazırlanan şirket ürünlerinde hiçbirinde genetik mutasyon ya da değişiklik bulunmadığını ve hayvansal ürün kullanılmadığını belirtti. 

Aqua Cultured Foods ürünlerinin besin değerleri de oldukça yüksek. Bir kişilik porsiyonda 18 ila 20 gram arası protein, 10 ila 12 gram lif, omega 3 yağ asidi bulunuyor. Ürünlerde sodyum, işlenmiş ya ve kolesterol ise bulunmuyor.

Deniz ürünleri için farklı alternatifler uzun yıllardır deneniyor. 2020 yılında bitki bazlı deniz ürünü satışları Amerika Birleşik Devletleri’nde %23 artış gösterdi. Bunu yanında alternatif deniz ürünü pazarı 2020 yılının ilk yarısında 116 milyon dolar yatırım aldı.